1258 (1058) 2016-12-02 - 2016-12-08

Mikołajki po gdyńsku

W nadchodzący weekend na mniejszych i większych gdynian czekają liczne atrakcje. Mikołajkowy maraton zwieńczy 6 grudnia impreza na placu Grunwaldzkim.
Mikołajki w Experymencie
Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza na naukowy mikołajkowy weekend w dniach 3 i 4 grudnia, gdzie gości powitają edukatorzy w czerwonych czapkach.
W godz. 11.00-17.00 na odwiedzających wystawę Experymentu czekać będą specjalne mikołajkowe aktywności: świąteczna gra, warsztaty chemiczne w zimowej odsłonie, gdzie goście będą mogli stworzyć między innymi: kiełkującą choinkę, kolorowy sztuczny śnieg, lampę lawę, zmieniające się kolory za pomocą suchego lodu. Dowiedzą się, skąd się wziął Święty Mikołaj?
Z pomocą fizyki edukatorzy wyjaśnią, jak to jest możliwe, że Mikołajowi udaje się w jedną noc rozdać tyle prezentów?
Wszystkie atrakcje w ramach biletu wstępu.
Szczegóły na www.experyment.gdynia.pl.
***
Mikołaje na Motocyklach
4 grudnia odbędzie się parada Mikołaje na Motocyklach. Jest to największa motocyklowa akcja charytatywna w Polsce, której korzenie sięgają 2003 roku.
Tegoroczna edycja Parady Mikołaje na Motocyklach tradycyjnie przebiegać będzie główną arterią Trójmiasta. Mikołaje wyruszą o godz. 11.00 ze skweru Kościuszki, skąd  kolumna wyruszy ulicą Świętojańską i dalej główną arterią przez Sopot (alejami Zwycięstwa, Niepodległości i Grunwaldzką) w stronę Gdańska.
Stamtąd, bezpośrednio po zakończeniu, mniejsze grupy Mikołajów rozjadą się do szpitali i domów dziecka, wioząc uśmiechy i paczki tym najmłodszym, którzy nie mogli dotrzeć na imprezę.
Tradycyjnie, warunkiem uczestnictwa dla motocyklistów jest wykupienie biletu „cegiełki” w kwocie nie mniejszej niż 25 zł (w przedsprzedaży) oraz 30 zł w dniu imprezy.
Lista miejsc, gdzie można nabyć cegiełki, udostępniona jest na stronie Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego www.tsm.org.pl, stronie www.mikolaje.gd.pl, oraz profilu parady Mikołaje na Motocyklach na Fb.  
Każdy motocyklista obowiązkowo musi być odziany w pełny strój św. Mikołaja (czapka, bluza i spodnie).
Bilet-cegiełka upoważniający do udziału w paradzie, zasila konto zbiórki, z której cały dochód zostanie przekazany na dofinansowanie obiadów dla potrzebujących dzieci.
Patronat nad imprezą objęli prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Szczegóły na www.tsm.org.pl, stronie www.mikolaje.gd.pl, oraz profilu Mikołaje na Motocyklach na Fb.
*** 
Mikołajki w Bibliotece
Miejska Biblioteka Publiczna organizuje mikołajkowe wydarzenia w filiach.
3 grudnia o godz. 11.00 na Mikołajki literacko-plastyczne zaprasza Biblioteka Karwiny (Brzechwy 3/5).
6 grudnia od godz. 16.00 Biblioteka Grabówek (ul. Morska 113) zaprasza na spotkanie mikołajkowe ze wspólnym czytaniem i tworzeniem świątecznych ozdób.
6 grudnia od godz. 16.00 na Śnieżne Mikołajki zaprasza do Biblioteki Oksywie (Podchorążych 10A) wolontariuszka EVS z Gruzji, Ia Zuriashvili.                                                                     
6 grudnia od godz. 17.00 do Biblioteki Mały Kack (ul. Łowicka 51) przybędzie Mikołaj i zaprosi dzieci do wspólnych gier, zabawi i poczęstunku.
6 grudnia od godz. 16.00 Biblioteka Pod Żabką w Chyloni (ul. Kartuska 20B) zaprasza dzieci na mikołajkowe zabawy, warsztaty plastyczne oraz wspólne gry.
Więcej na www.bibliotekagdynia.pl.
***
Miejskie Mikołajki 2016
We wtorek, 6 grudnia Gdynię ponownie odwiedzi Święty Mikołaj! Zapraszamy na plac Grunwaldzki, gdzie od godziny 17.30 na dzieci czekać będzie moc atrakcji, pośród których nie zabraknie wspólnego kolędowania oraz bajkowej zabawy.
Na scenie wystąpią aktorzy niezwykłego „Teatru Pana O”, którzy wyczarują pracownię roztańczonych elfów i zabiorą wszystkie dzieci w magiczną, świąteczną podróż.
Oczekiwanie na Świętego umili świetna zabawa pełna tańca i śpiewu z gdyńskimi młodzieżowymi i dziecięcymi zespołami wokalnymi „Luz”, „Granda”, „Wiercipięty” oraz „Hiciorki”.
Tuż przed godz. 18.00 na scenie pojawi się najbardziej wyczekiwany przez maluchy gość – Święty Mikołaj.
Nie zabraknie świątecznych życzeń, słodkich upominków i gorącej czekolady.
Plac Grunwaldzki rozbłyśnie blaskiem iluminacji świątecznych. Świetlne ozdoby włączy prezydent Wojciech Szczurek z Mikołajem około godz. 17.30. Niebo zaś rozjaśni pokaz sztucznych ogni.
***
Blok mikołajkowy w GCF
Europejskie filmy dla dzieci – „Wilk w owczej skórze”, „Magiczne Święta”, „Za niebieskimi drzwiami”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” – można oglądać w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2) w bloku mikołajkowym.
Aktualny repertuar na stronie www.gcf.org.pl. Bilety do kina kosztują 16 i 13 złotych (normalny/ulgowy).
Sala Warszawa
Wtorek, 6 grudnia

Za niebieskimi drzwiami – 9.00
Wilk w owczej skórze – 11.00
Magiczne Święta – 13.00
Sala Goplana   
Wtorek, 6 grudnia

Wilk w owczej skórze – 9.00, 14.30
Za niebieskimi drzwiami – 11.00
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
– 13.00
Wilk w owczej skórze – 14.30
Sala Morskie Oko 
Wtorek, 6 grudnia

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
– 10.00
Wilk w owczej skórze – 11.30.
***
Mikołaj w Rivierze
W weekend w dniach 3 i 4 grudnia CH Riviera odwiedzi św. Mikołaj.
Wraz z całym orszakiem Elfów i Śnieżynek będzie przemierzać alejki, rozdając prezenty. Progi jego przedświątecznego domu, czyli ogromnej choinki stojącej w samym sercu Riviery, będą otwarte dla tych młodszych i nieco starszych, którzy chcieliby zdradzić Świętemu swoje świąteczne marzenia.
We wtorek 6 grudnia dzieci będą mogły porozmawiać z Mikołajem przez telefon. Budka Św. Mikołaja to wyjątkowe miejsce, w którym najmłodsi odwiedzający poproszą Mikołaja o prezenty.
Zanim jednak z nim porozmawiają, będą musiały wykonać zadania zlecone przez niesforne, kochające psoty i zabawę, elfy.
***
Mikołajki w Akwarium Gdyńskim
6 grudnia to czas na spotkanie ze świętym Mikołajem w przytulnej przestrzeni Akwarium Gdyńskiego (al. Jana Pawła II 1). Nie zabraknie tu atrakcji, ani dla chętnych do lepszego poznania podwodnego świata zwierząt, ani dla tych, którzy uwielbiają łakocie.
Świętego Mikołaja, rozdającego słodkie upominki, spotkać będzie można w godz. 11.00-15.00.
Dla tych, którzy nie zdążą się z nim zobaczyć, nic straconego. Wszystkie dzieci, które odwiedzą akwarium po godz. 14.30, będą mogły wziąć udział w Mikołajkowej Loterii Fantowej.
Dla wszystkich zwiedzających uruchomione zostanie Świąteczne Laboratorium. W godz. 10.00-17.00 zaprezentujemy przeróżne wodne stworzenia: te oglądane pod mikroskopem oraz te widziane gołym okiem. Pójdą w ruch preparaty, binokulary i lupy.
Dla najmłodszych przygotowano Zimową Pracownię Plastyczną, podczas której wspólnie stworzą łańcuch na choinkę z papierowych zwierząt morskich.
Mikołajkowy rozkład jazdy:
10.00-17.00 Świąteczne Laboratorium
10.00-17.00 Zimowa Pracownia Plastyczna
11.00-15.00 Spotkaj Świętego Mikołaja
14.30-17.00 Mikołajkowa Loteria Fantowa
Wszystkie atrakcje w cenie biletu wstępu i bez konieczności zapisów.

Mikołajki po gdyńsku