1258 (1058) 2016-12-02 - 2016-12-08

Pieniądze z „Malucha” na kolejny żłobek w naszym mieście

Gdyński samorząd planuje otwarcie nowego żłobka. Decyzja ta ostatecznie uzależniona jest od rozstrzygnięcia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców Cisowej i Chyloni, ponieważ placówka miałaby zostać zlokalizowana w rejonie ul. Morskiej i Chylońskiej.
Gdynia ma już gotowy wniosek do programu Maluch 2017 prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na dziś jest zbyt wcześnie, aby mówić o liczbie miejsc i oddziałów, gdyż jest to zależne od przyznanej dotacji. Nowe miejsca mają szansę powstać w budynku dawnego Zespołu Szkół Ekologicznych przy ulicy Morskiej.
Przy okazji warto przypomnieć, że we wrześniu zapadła decyzja o stworzeniu w tym samym budynku przedszkola, zatem będzie to uzupełnienie oferty opieki dla najmłodszych gdynian
– podkreśla Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia.
Od dwóch lat sukcesywnie i zdecydowanie zwiększamy liczbę miejsc w gdyńskim żłobku Niezapominajka, tworząc jego kolejne filie. Przykładem są choćby dodatkowe miejsca na ulicy Porębskiego. Trwają też ostatnie prace nad filią przy ulicy Wiczlińskiej na Dąbrowie – dodaje Bartoszewicz.
W ramach programu Maluch plus wystąpimy o dofinansowanie w części Modułu - 1 tj. utworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz w Module -2 -tu środki przyznawane są na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tworzonych przez gminy z udziałem programu Maluch.
To nie pierwszy raz, kiedy miasto korzysta z finansów na dofinansowanie działalności żłobków. Tylko w zeszłym roku było to ponad 1,6 mln. Dzięki temu powstały 52 miejsca opieki.
Aktualnie w Gdyni prowadzony jest jeden żłobek samorządowy z 4 jednostkami (ul. Wójta Radtkego (110 miejsc), ul. Demptowskiej (40 miejsc), ul. Uczniowskiej (55 miejsc), ul. Porębskiego (50 miejsc)), który łącznie zapewnia 255 miejsc dla dzieci:
Na ukończeniu są prace przy Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 (przy ul. Wiczlińskiej 31-33) w dzielnicy Dąbrowa.
Dzięki inwestycji dotychczasowa liczba miejsc dla maluchów w samorządowych żłobkach zwiększy się z 255 do 307.