1258 (1058) 2016-12-02 - 2016-12-08

Rowerem po Gdyni A.D. 2016

Swoje działania z ostatnich 12 miesięcy zebrał referat ds. Komunikacji Rowerowej gdyńskiego ZDiZ. Można śmiało powiedzieć, że mijający rok był dobrym rokiem pod względem inwestycji skierowanych do użytkowników jednośladów.
Na ulicach Gdyni pojawiły się nowe stojaki rowerowe (łącznie 179 sztuk), czerwone wymalowania ścieżek i przejazdów przy przejściach dla pieszych (60 miejsc) czy dwie nowe stacje naprawy rowerów.

Największe remonty i przebudowy ścieżek rowerowych zaszły na ulicy Morskiej i Wielkopolskiej. Łączny koszt tych prac to ponad 1,2 mln zł. Na ulicy Wielkopolskiej z kolei wyremontowano odcinek Olgierda – Gedymina. Do 15 grudnia potrwa też remont alei Witolda Kukowskiego. Oprócz tego kończy się modernizacja drogi leśnej na Działkach Leśnych – od ul. Elbląskiej w głąb lasu (300 m) oraz na ul. Janka Wiśniewskiego.
Na dniach ma również nastąpić odbiór środkowego odcinka DDR na ul. Orłowskiej. Kilka dni temu wymalowano też pasy rowerowe na ul. Obrońców Wybrzeża.
Nie można zapominać o zmianach w komforcie jazdy związanych z wprowadzeniem strefy tempo 30 w Śródmieściu oraz na ul. Starowiejskiej. Do końca roku takie rozwiązanie zostanie skopiowane również w Orłowie.
W mieście zorganizowano w tym roku również kilka ważnych wydarzeń zachęcających do jazdy na bicyklach: konkurs „Do pracy jadę rowerem”, w którym udział wzięło 994 uczestników z 98 firm, Rowerowa Szkoła i Rowerowy Maj (wzięło w nich udział 19 podstawówek, 187 klas i 4118 uczestników).
Wyjątkowym w skali kraju pomysłem jest też Rowerowa Szkoła dla Kierowców Komunikacji Miejskiej. W ramach projektu kierowcy przesiadają się na rowery, a wszystko po to, by lepiej zrozumieć położenie i problemy, z jakimi borykają się na ulicach rowerzyści. Projekt zakończy się w grudniu 2016 r.

ikona