1259 (1059) 2016-12-09 - 2016-12-15

„Always on” czyli o skutkach ciągłego bycia on-line

W sobotę 3 grudnia zakończyła się międzynarodowa konferencja „Mobilność w sieci. Relacje – bezpieczeństwo – rozwój”, której współorganizatorami była Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg” i Gdynia.
Konferencja była okazją do wysłuchania wystąpień autorytetów w dziedzinie psychologii i psychiatrii. W sobotę zaprezentowano wyniki badań zjawiska fonoholizmu wśród polskiej młodzieży przeprowadzone na ponad 22 tysiącach uczniów.
Badania uzupełniał eksperyment społeczny POZ@ SIECIĄ, w którym 102 nastolatków z Gdyni przez trzy dni dobrowolnie nie używało żadnego urządzenia z dostępem do internetu.
Niezwykle sugestywny był też sobotni wykład prof. Manfreda Spitzera, światowej klasy psychiatry, od lat badającego wpływ internetu oraz mediów cyfrowych na życie i zdrowie człowieka. Wykazał on, że używanie laptopów w procesie nauczania nie zwiększa sukcesu nauczyciela. Przeciwnie, tradycyjna lektura i słowo drukowane bardziej aktywizuje nasz mózg, a wiedza uzyskana w ten sposób jest uporządkowana.
Przestrzegał przed traktowaniem wyszukiwarki Google jako wyłącznego źródła wiedzy. Wyjaśniał przekonująco, że jest ona przydatna tylko wtedy, jeśli jesteśmy w stanie sklasyfikować treści w sieci.
Zjawisko, z którym mamy obecnie do czynienia, nazwał „cyfrową demencją” (opisał je szeroko w wydanej niedawno i przetłumaczonej już na język polski książce pod tym samym tytułem).
Konferencja przyciągnęła do Gdyni nauczycieli, naukowców, psychoterapeutów i wychowawców z całej Polski. Gość specjalny konferencji, prof. Manfred Spitzer w wywiadzie dla Gdyni.pl pogratulował Gdyni pomysłu zorganizowania takiego wydarzenia, ukazującego niebezpieczeństwa uzależnienia od urządzeń mobilnych i wewnętrznego przymusu bycia „always on”.

ikona