1259 (1059) 2016-12-09 - 2016-12-15

Duże oszczędności na gazie

Gdynia, przedstawiciele Stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Forum Norda oraz wybrane jednostki samorządu pomorskiego 30 listopada podpisały umowy na wspólny zakup gazu. Jego koszt wyniósł 16 325 613,71 zł netto. To o 17,76% mniej niż cennikowe stawki proponowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wynikająca z tego oszczędność to niemal 4 milionów zł netto.
Podpisanie umów odbyło się w Urzędzie Miasta Gdyni, która występowała w procedurze przetargowej jako lider tego przedsięwzięcia. Gospodynią spotkania była wiceprezydent miasta ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. Na podpisanie przybyło także około 30 reprezentantów gmin, jednostek i instytucji z województwa pomorskiego, które zdecydowały się wspólnie przystąpić do umowy.
Zwycięzcą przetargu na dostawę i sprzedaż gazu, ogłoszonego przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gdyni, została firma Hermes Energy Group S.A. Procedurę przetargową w imieniu Gdyni koordynowała Pomorska Grupa Konsultingowa S.A. z siedzibą w Bydgoszczy.
Sama Gdynia posiada 98 punktów poboru gazu, a dzięki umowie z Hermes Energy Group S.A. zaoszczędzi 179 360,87 zł netto, płacąc za całość zakupów gazu w 2017 roku 830 365,34 zł netto.
Katarzyna Gruszecka-Spychała tak komentowała wspólne przedsięwzięcie: – Zawsze bardzo mnie cieszy, kiedy mamy do czynienia z prawdziwą współpracą metropolitalną, która przykłada się na coś sensownego i wymiernego, a w tym przypadku przełożyło się to na zaoszczędzone konkretne miliony dla dobra naszych wspólnot samorządowych.
Bardzo się cieszę, że nie tylko udało się nam to po raz kolejny, ale w większej odsłonie. Mam nadzieję, że jest to zapowiedź coraz lepszej współpracy naszych samorządów.