1259 (1059) 2016-12-09 - 2016-12-15

Kalendarz bez barier

Nietypowy i niekonwencjonalny – tak można określić przygotowany na rok 2017 kalendarz „Gdynia bez barier”. Jego bohaterkami są kobiety i plaże, zaś hasłem przyświecającym jego powstaniu: „Znajdź podobieństwa. Więcej nas łączy. Plaże dla wszystkich”.
Tegoroczny gdyński projekt powstał z inspiracji programem „Plaże dostępne dla wszystkich”, który ma zwrócić uwagę na problem dostępności plaż dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i z małymi dziećmi w wózkach.
Bohaterkami kalendarza są ambasadorki i sympatyczki projektu „440 km po zmianę”. Są to kobiety z niepełnosprawnościami ruchu – poruszające się o protezach, na wózkach lub poruszające się samodzielnie, ale z ograniczeniem ruchu – tłumaczy Sylwia „Nikko” Biernacka, pomysłodawczyni i autorka sesji fotograficznej do kalendarza.
Projekt „440 km po zmianę” jest realizowany od 2012 roku. Co roku w lipcu organizowane jest przejście Wybrzeżem trasy od Świnoujścia do Piasków.
Jej celem jest pomoc jednej kobiecie w spełnieniu jej marzenia o samodzielnym poruszaniu się i aktywnym życiu poprzez przekazanie protezy lub wózka oraz zapewnienie wsparcia psychologicznego.
Ponadto wspólnie z samorządami nadmorskich miejscowości i osobami zamieszkującymi Wybrzeże, organizowane są konsultacje społeczne, warsztaty, akcje oraz spotkania z udziałem różnych grup osób. Mają na celu opracowanie planów modernizacji wejść na plaże.
Ważnym aspektem projektu jest wzbudzenie w ludziach empatii.
Dla Czytelników „Ratusza” mamy do rozdania 5 kalendarzy. 5 pierwszych osób, które zadzwonią w piątek do godz. 10.00 pod nr tel. 58 668 81 28, otrzyma kalendarz. Odbiór osobisty w gdyńskim magistracie (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) w pokoju 201.