1260 (1060) 2016-12-16 - 2016-12-22

Osiedle Fikakowo z nowoczesną pętlą

19 grudnia z pętli Gdynia Fikakowo wyruszą trolejbusy na baterie. Inwestycja jest już gotowa, a pierwszy trajtek odjedzie w południe.
Do kursującej już obecnie na wzgórza Fikakowa linii 153 dołączy linia 29, obsługiwana przez trolejbusy z bateriami ekologicznymi.
Dzięki tej nowince technicznej, która od ponad roku sprawdza się między innymi podczas letnich kursów na Molo Południowe, na osiedlu Fikakowo nie trzeba było budować kosztownej trakcji elektrycznej.
Pojazdy, które na zasilaniu bateryjnym są w stanie przejechać nawet 20 kilometrów, bez przeszkód dotrą na pętlę usytuowaną u zbiegu ulic Gryfa Pomorskiego, Lipowej i Górniczej.
Z kolei pojazdy rozpoczynające tam kurs, włączą się w sieć na ulicy Chwaszczyńskiej i dotrą aż do przystanku przy Dworcu PKP.
Co istotne, wspomniana wcześniej linia 153 zostanie utrzymana, modyfikacji ulegnie jedynie jej trasa na odcinku wiodącym przez Fikakowo. Autobus pojedzie tylko ulicą Gryfa Pomorskiego. Pozostała część trasy nie zmieni się.
Jednak sama pętla to nie wszystko. W ramach inwestycji miasto zbudowało w tym miejscu kanalizację deszczową i oświetlenie. Ponadto przebudowana została istniejąca kanalizacja sanitarna, deszczowa oraz sieci wodociągowe i teletechniczne.
Dla uruchomienia pętli konieczna była również budowa punktów ładowania baterii trolejbusów. Postawiono także wiaty przystankowe oraz pomieszczenie socjalne dla kierowców.

ikona