1261 (1061) 2016-12-23 - 2017-01-12

Parklety „wyrosną” na wiosnę

Wiosną 2017 roku na ulicy Starowiejskiej ustawiony zostanie pierwszy w Gdyni parklet, czyli sezonowy miejski mebel składający się z kilku siedzisk i donic. To jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego.
Parklet jest zwycięskim projektem (zdobył 449 głosów) Budżetu Obywatelskiego z 2015 roku w dzielnicy Śródmieście. Jego pełna nazwa to „Usiądź na Starowiejskiej! Premiera małej architektury na najstarszej ulicy w Gdyni” i jest propozycją Stowarzyszenia Starowiejska.
Mebel, który pozwoli przysiąść jednorazowo około dziesięciu osobom, zostanie ustawiony bezpośrednio na ul. Starowiejskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. 3 Maja. Zgodnie z koncepcją dostępny będzie od kwietnia do października, następnie demontowany by powrócić kolejnej wiosny.
Parklet jest już gotowy, zbudowany i do czasu montażu przeczeka w magazynie wykonawcy. Początkowy budżet przedsięwzięcia wynosił nieco ponad 28 tys. złotych, ale ostatecznie suma wyniesie o 11 tys. zł więcej.
Budżet Obywatelski jest formą konsultacji i dialogu z mieszkańcami. Wiedząc czego gdynianie oczekują, znajdujemy rozwiązania aby projekt doprowadzić do końca, nawet gdy jest droższy niż pierwotnie zakładano – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Wykonawcą parkletu jest firma MPG s.c. z siedzibą w Łagiewnikach Nowych. Wykonany został z materiałów wysokiej jakości: podest z 53 szt. płyt betonowych prefabrykowanych, konstrukcja siedzisk ze stali malowanej proszkowo.  W projekcie uwzględniono „Standardy dostępności” dla miasta Gdyni – podest wykonano z płyt o zróżnicowanej fakturze oraz zastosowano podłokietniki. Dodatkowo w sezonie letnim siedziska zdobić będą nasadzenia roślin w donicach.