1262 (1062) 2017-01-13 - 2017-01-26

Odszedł kpt. Tadeusz Olechnowicz

28 grudnia w wieku 80 lat zmarł kapitan Tadeusz Olechnowicz. Ostatni komendant „Daru Pomorza” i pierwszy „Daru Młodzieży”. Był jednym z legendarnych kapitanów naszych żaglowców, całego polskiego szkolnictwa morskiego. Absolwent Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej z 1957 roku. Świetny marynarz, waleczny żeglarz, człowiek o niezwykłym uroku osobistym, znakomity ambasador biało-czerwonej bandery.
Stery na „Darze Pomorza” kapitan Tadeusz Olechnowicz przejął w 1977 roku. Dowodził „białą fregatą” w regatach Operacji Żagiel i w ostatnim rejsie do portu Kotka, po którym „Dar Pomorza” stał się statkiem-muzeum. Następny rozdział w życiu komendanta to „Dar Młodzieży”, który stanął 4 lipca w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim do pierwszego podniesienia bandery.
W dziewiczej podróży, podczas regat The Cutty Sark Tall Ships Races, „Dar Młodzieży” zasłynął akcją ratowania poparzonego członka załogi niemieckiego jachtu „Peter von Danzig”. Nasz żaglowiec mimo zaangażowania w akcję ratowniczą, zdołał jeszcze wygrać wyścig na trasie Falmouth - Lizbona, a postawa komendanta i załogi uhonorowana została przez Polski Komitet Olimpijski nagrodą „Fair Play”. Komendant Tadeusz Olechnowicz poprowadził także pierwsze wielkie oceaniczne wyprawy „Daru Młodzieży”.