1263 (1063) 2017-01-27 - 2017-02-03

Poznaliśmy gdyńskich Sportowców Roku 2016

Żeglarka Hanna Dzik i pływak Mateusz Arndt zostali Sportowcami Roku 2016. Podczas Gali Gdyńskiego Sportu 2016, która 16 stycznia odbyła się w Teatrze Muzycznym, wręczono łącznie 27 statuetek.
Po raz drugi z rzędu w kategorii Sportowiec Roku przyznano dwie nagrody. Rok temu statuetki powędrowały w ręce szczypiornistki Moniki Kobylińskiej oraz rugbisty Dawida Banaszka. Za sukcesy odniesione w 2016 roku nagrodzono młodych sportowców związanych z wodą: Hannę Dzik (Yacht Klub Polski Gdynia) oraz Mateusza Arndta (Klub Sportowy Delfin Gdynia).
Hanna Dzik (rocznik 2000) jest złotą medalistką Młodzieżowych Mistrzostw Świata ISAF oraz Mistrzostw Świata Juniorów. Po krążki z najcenniejszego kruszcu sięgała również podczas Mistrzostw Polski, Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni. Na Mistrzostwach Europy wywalczyła srebrny medal. Gdynianka startuje w załodze z Julią Szmit, zawodniczką MBSW/UKŻR Giżycko.
Mateusz Arndt (rocznik 1998) to złoty oraz brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów, multimedalista Mistrzostw Polski Juniorów, a także rekordzista kraju na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. Jest także rekordzistą Pomorza na wielu dystansach oraz członkiem kadry narodowej seniorów.
Tytuł Drużyny Roku 2016 przyznano Arce Gdynia. W maju żółto-niebiescy świętowali zwycięstwo w pierwszej lidze (wiosną nie przegrali ani jednego ligowego meczu), a w drugiej połówce roku bez kompleksów rywalizowali w LOTTO Ekstraklasie (o czym świadczy miejsce w górnej połówce tabeli po 20 kolejkach). Piłkarze Arki znakomicie radzą sobie również w Pucharze Polski – gdynianie awansowali do półfinału i wciąż są w grze o to prestiżowe trofeum.
Grzegorza Nicińskiego, który dyryguje grą żółto-niebieskich, wybrano Trenerem Roku 2016. Wyróżnienia w tej kategorii odebrali szkoleniowiec Hanny Dzik Paweł Nowakowski (YKP Gdynia) i Cezary Staniszewski (WKS Flota Gdynia) – trener klubowy Piotra Daniluka oraz opiekun kadry narodowej mężczyzn w strzelaniu z pistoletu.
Za Sportową Imprezę Roku, po raz drugi z rzędu, uznano Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. To zdecydowanie najważniejsze wydarzenie triathlonowe w Polsce i zarazem pierwsze, które rozgrywane jest w ramach legendarnego cyklu IRONMAN.
Wyróżnienia w kategorii Sportowa Impreza Roku 2016 otrzymały Judo Baltic Cup i piłkarski Arka Gdynia Summer Cup, a więc turnieje, w których rywalizowały setki młodych zawodników z całej Europy.

ikona