Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1263 (1063) 2017-01-27 - 2017-02-03

Rok 2017 w Gdyni – będzie się działo w inwestycjach

To będzie kolejny rok dobrej pracy dla miasta i gdynian. Konsekwentna polityka zrównoważonego rozwoju sprawia, że Gdynia zmienia się i jest coraz wygodniejszym, a zarazem piękniejszym miejscem do życia. Wybraliśmy te przedsięwzięcia, wydarzenia i zadania, które będą mieć wpływ na lepszą, nową przyszłość. Dziś część pierwsza – inwestycje w 2017 roku.

2 stycznia otwarty został nowy żłobek na Dąbrowie z 52 miejscami dla maluchów.
W bieżącym roku przybędzie też miejsc w przedszkolach. Zrealizowane zostaną kolejne inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego (projekty wybrane w edycji 2016). Powstaną nowe place zabaw, tereny rekreacyjne i boiska.
W 2017 roku miasto zakupi pojazdy komunikacji miejskiej – 55 autobusów i 30 trolejbusów. Ruszy też przebudowa ważnego dla komunikacji w centrum skrzyżowania Podjazd – Dworcowa i budowa nowych ścieżek rowerowych. Planowane jest utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia oraz buspasów na wybranych odcinkach ul. Morskiej. Przebudowane zostaną przystanki oraz zamontowane nowe tablice informacji pasażerskiej.
Ten rok będzie także ważny dla rozwoju infrastruktury rowerowej. Powstaną drogi i parkingi rowerowe, istotny element międzynarodowej trasy rowerowej R-10. To ponad osiem i pół tysiąca kilometrów szlaku biegnącego przez Polskę, Niemcy, Danię, Szwecję, Finlandię, Rosję, Estonię, Łotwę i Litwę. Polski odcinek o długości 588 km prowadzi przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ponad 15 mln złotych w tegorocznym budżecie miasta przeznaczonych jest na chodniki, drogi i ścieżki rowerowe. Przeprowadzony zostanie m.in. remont drogi rowerowej wzdłuż al. Zwycięstwa w Kolibkach, wymiana nawierzchni na al. Marsz. Piłsudskiego z kostki na nawierzchnię asfaltową oraz oznakowanie na kolor czerwony kolejnych przejazdów rowerowych.
Planowane są remonty lub budowy chodników na ulicach: Narcyzowej (odcinkowo),  Granicznej (kontynuacja), II Morskiego Pułku Strzelców, Wolności, Wielkopolskiej (od Wrocławskiej do Łowickiej), Łowickiej (od Wielkopolskiej do Sieradzkiej prawa strona plus od Sieradzkiej do Wieluńskiej obie strony), Zapolskiej (od Chwaszczyńskiej do końca odcinka bitumicznego), Korzennej (odcinkowo), Brzechwy, Nałkowskiej (od Wielkopolskiej do Korzennej).
W technologii płyt YOMB wykonane zostaną następujące ulice: Diany, Żaglowa od Regatowej, ojca Pio, Św. Antoniego, Danusi, Jagienki, Palmowa od Hutniczej do Przemysłowej, Palmowa od Brzoskwiniowej do Śliwkowej, Goździkowa, Beniowskiego (numer 38-38a), Nałkowskiej, Majkowskiego 2-12, Rębaczy, Spawaczy, Makowskiego, Słowicza (dwa fragmenty), Radosna, droga wzdłuż terenu rekreacyjnego II MPS.
Rok 2017 będzie stał również pod znakiem rewitalizacji – w mieście rusza bowiem projekt „Gdynia Odnowa”. Aż 85 % mieszkańców ocenia, że rewitalizacja sześciu wybranych obszarów miasta wpłynie na poprawę jakości życia, zmniejszenie nierówności, a w efekcie więcej osób wybierze Gdynię jako swoje miejsce zamieszkania. To proces, którego realizacja rozłożona jest na kilka lat. Ale już w 2017 w Chyloni będą prowadzone prace, które obejmą ulice Komierowskiego, Opata Hackiego, Chylońską i Św. Mikołaja. Przy ul. Opata Hackiego powstanie Centrum Sąsiedzkie z mediateką – punkt integracji mieszkańców. Także Oksywie zyska Dom Sąsiedzki, czyli miejsce spotkań dla młodych i seniorów.
Kolejne budynki mieszkalne i użyteczności publicznej dostaną drugie życie, dzięki termomodernizacji i adaptacji tych obiektów. Wykonane zostanie: docieplenie ścian zewnętrznych, dachów i stropów nad piwnicami, wymiana stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych, instalacji ciepłej wody w budynkach, w których brak takiej instalacji, modernizacja instalacji grzewczej lub jej wykonanie oraz, w niektórych przypadkach, wykonanie przyłącza CO i CWU.
Dalszą metamorfozę przejdą również Miejskie Hale Targowe. Wykonana zostanie elewacja południowej Hali Płaskiej wraz z oknami i zakończą się prace modernizacyjne i renowacyjne elewacji Hali Łukowej i Hali Płaskiej. Obiekt zyska nowe okna i tynki, a wszystko w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków przy współpracy Miejskiego Konserwatora Zabytków.
W kolejnym odcinku przedstawimy zestawienie zaplanowanych na 2017 rok działań w obszarze edukacji, zdrowia i środowiska.

ikona