1265 (1065) 2017-02-10 - 2017-02-16

Absolwent III LO w Gdyni w rankingu „Forbesa”

Magazyn „Forbes” opublikował właśnie ranking „30 under 30”. To zestawienie nazwisk młodych, uzdolnionych Europejczyków, przedsiębiorców, wynalazców i innowatorów, którzy odnieśli sukces jeszcze przed trzydziestymi urodzinami. W rankingu znalazło się aż sześcioro Polaków. Wśród nich Mateusz Mach – ubiegłoroczny absolwent gdyńskiej „Trójki”.
Mateusz Mach uczył się w klasie matury międzynarodowej, a po skończeniu liceum – dzięki stypendium – podjął studia na New York University w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Jeszcze podczas nauki w III LO stworzył aplikację Five App, która początkowo miała służyć do wysyłania gestów przy pomocy wirtualnej dłoni między hip-hopowcami.
Szybko okazało się jednak, że z tego rozwiązania mogą skorzystać także osoby głuchonieme. A to dlatego, że aplikacja umożliwia przesyłanie gestów w języku migowym – co jest znacznie szybsze i wygodniejsze niż napisanie SMS-a. Obecnie aplikacja we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych dociera w najdalsze zakątki świata, a inwestorzy wycenili ją na prawie 2 mln zł.
Dziennikarze amerykańskiej edycji magazynu oraz zaproszeni eksperci wybierali laureatów spośród tysięcy kandydatur zgłoszonych online. Selekcja odbywała się w dziesięciu kategoriach: rozrywka, finanse, przemysł, media, prawo i polityka, handel i ecommerce, nauka i ochrona zdrowia, przedsiębiorczość społeczna, technologie i sztuka. W każdej z tych kategorii wybrano 30 najlepszych.
Ostatecznie wyłoniono najbardziej odważnych, innowacyjnych i przedsiębiorczych przedstawicieli pokolenia Milenialsów w Europie.
W rankingu, oprócz Mateusza Macha, znalazło się jeszcze pięcioro Polaków – przedsiębiorców, wynalazców i innowatorów – reprezentujących trzy obszary: technologię, przemysł i przedsiębiorczość społeczną.
Więcej: www.forbes.pl/polacy-w-rankingu-30-under-30-europe-amerykanskiego-forbesa,artykuly,210310,1,1.html