1265 (1065) 2017-02-10 - 2017-02-16

Laureaci Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego A.D. 2017

Leszek Kopeć, Władysław Wiśniewski oraz Wojskowy Klub Sportowy „Flota” Gdynia otrzymali najważniejsze gdyńskie wyróżnienie – Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przyznawane za wybitne zasługi dla Gdyni. Wręczenie odznaczeń odbędzie się 10 lutego – w 91. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich – na uroczystej Urodzinowej Sesji Rady Miasta w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza.
Przyznawanie Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego to już niemal urodzinowa, miejska tradycja. Od 1993 za ich pośrednictwem honorowane są osoby i instytucje, których działalność i osiągnięcia w sposób szczególny wpisały się w historię Gdyni – wpływając pozytywnie na jej rozwój i dobre imię.
Do tej pory przyznano 60 takich odznaczeń. W tym roku grono medalistów powiększy się o kolejne dwie osoby oraz… jeden klub sportowy.
Leszek Kopeć – producent filmowy, przedsiębiorca i wydawca, współtwórca i dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, wieloletni dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni i Prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.
Według uzasadnienia nominacji Leszek Kopeć otrzymał Medal (…) za swoje wieloletnie zaangażowanie w rozwój gdyńskiej i polskiej kultury oraz konsekwentne działania na rzecz budowania wizerunku Gdyni jako miasta przyjaznego sztuce filmowej...
Inżynier Władysław Wiśniewski związany jest z Gdynią od czasów powojennych. W swoim życiu opracował jako autor lub współautor ponad 100 patentów zatwierdzonych przez Urząd Patentowy w Polsce oraz poza granicami kraju – w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Rosji (wówczas ZSRR). Wieloletni pracownik Stoczni im. Komuny Paryskiej, szkolił załogi statków zakupionych tam przez zagranicznych armatorów. Ostatni wniosek patentowy złożył w 2016 roku.
Proponując tę nominację, radni podkreślali: (…) inżynier Wiśniewski to fachowiec największego kalibru, a do tego skromny, pokorny, mądry człowiek. Jest cichym bohaterem naszego miasta, który codzienną pracą, przez całe lata przyczyniał się do rozwoju gospodarki morskiej – jako przedstawiciel pokolenia, które tworzyło Gdynię niemalże u samego jej początku.
Trzeci tegoroczny Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego powędruje do Wojskowego Klubu Sportowego „Flota” Gdynia, najbardziej utytułowanego klubu sportowego w Gdyni. W ubiegłym roku obchodził on 80-lecie swojej działalności. Statut stowarzyszenia w 1936 roku zatwierdził sam kontradmirał Józef Unrug.
Działalność „Floty” przerwała wojna, ale już na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1948, jedyny medal dla Polski wywalczył w boksie Aleksy Antkiewicz – wychowanek klubu.
W ciągu 80 lat „Flota” wychowała wielu olimpijczyków, mistrzów świata, Europy i Polski. Trenerzy przygotowali setki zawodników, którzy godnie reprezentowali Polskę na światowych arenach sportowych.
Obecnie „Flota” skupia kilkaset zawodników i zawodniczek oraz kilkudziesięciu działaczy – w tym trenerów kadry narodowej i kadry olimpijskiej.
Klub prowadzi sekcje: judo, lekkiej atletyki, podnoszenia ciężarów, strzelecką, szachową, tenisa ziemnego i żeglarską.
Medale zostały przyznane jednomyślnie specjalną uchwałą Rady Miasta na sesji 1 lutego 2017 roku.