1266 (1066) 2017-02-17 - 2017-02-23

Rok 2017 w Gdyni – kultura i sport na bogato

To będzie kolejny rok dobrej pracy dla miasta i gdynian. Konsekwentna polityka zrównoważonego rozwoju sprawia, że Gdynia zmienia się i jest coraz wygodniejszym, a zarazem piękniejszym miejscem do życia. Wybraliśmy te przedsięwzięcia, wydarzenia i zadania, które w 2017 roku będą mieć wpływ na lepszą, nową przyszłość. Dziś część trzecia – o wydarzeniach kulturalnych i sportowych.


Kultura

Rok kulturalny w Gdyni otworzył Teatr Miejski premierą nowego spektaklu „Prawda” w reżyserii Zbigniewa Rybki. Także w lutym, w dniu 91. urodzin miasta, otwarto nową wystawę stałą Muzeum Miasta Gdyni: „Gdynia – Dzieło otwarte”. Na zachętę dodamy, że współautorami tej nowej propozycji są mieszkańcy.
Tradycją jest, że w marcu do Gdyni zjeżdżają podróżnicy z całego świata. Tegoroczne 19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Finał Konkursu Kolosy odbędą się w dniach 10-12 marca.
W maju gościmy w mieście Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port i poznamy laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Czerwiec to przedsmak lata i oczywiście Open’er Festival. To także start Sceny Letniej w Orłowie i kolejna premiera w Teatrze Miejskim, czyli „Kursk” w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Wakacje obfitują w wydarzenia kulturalne, które od wielu lat, tradycyjnie wpisują się w lipcowo-sierpniowy gdyński klimat: Festiwale Gdynia Design Days, Globaltica i Ladies’ Jazz. A do tego kolejna premiera Teatru Miejskiego – „Jesteśmy na wczasach” w reżyserii Jarosława Kiliana.
Wrzesień to Festiwal Filmowy w Gdyni i premiera w Teatrze Muzycznym. Na deskach tej największej teatralnej sceny w Trójmieście zobaczymy „Wiedźmina” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Nie zapominamy oczywiście o dobrej literaturze. Nagroda Literacka Gdynia i Literaturomanie to koncerty, debaty i warsztaty literackie, ale przede wszystkim spotkania z pisarzami – głównie nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia. Festiwal zakończy ogłoszenie laureatów nagrody.
Tradycją gdyńskiej jesieni jest z kolei Festiwal Gdynia Classica Nova. Bogaty w premiery rok w Teatrze Miejskim zamknie listopadowa propozycja, „Romeo i Julia” w reżyserii Krzysztofa Babickiego.


Sport

2017 rok przyniesie wiele sportowych emocji. W lutym ruszyła 21. kolejka rozgrywek ekstraklasy. Na jej otwarcie, 11 lutego, Arka Gdynia podjęła u siebie Legię Warszawa.
W zupełnie nowej formule odbywa się tegoroczny cykl imprez biegowych PKO Grand Prix Gdyni 2017. Pierwszą, ale nie ostatnią nowością związaną z gdyńskimi zawodami, jest rozłożenie dwóch pierwszych biegów na dwa dni.
W sobotę startują maluchy, zawodnicy młodzieżowi oraz uczestnicy marszu nordic walking. Niedziela zaś zarezerwowana jest dla uczestników biegu głównego na dystansie 10 km. Rejestracja do nowej odsłony cyklu została otwarta 16 stycznia o godz. 12.00.
A już w marcu kolejne biegowe święto w naszym mieście – ONICO Gdynia Półmaraton!
Decyzją Komitetu Wykonawczego UEFA, w styczniu 2015 roku, na Gospodarza Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 w 2017 roku – największych w historii imprezy – wybrano Polskę. Właśnie w Polsce kibice po raz pierwszy będą mogli zobaczyć w finale aż 12 najlepszych europejskich drużyn. Wśród miast gospodarzy jest Gdynia, gdzie zagrają zespoły grupy B: Portugalia, Serbia, Hiszpania i Macedonia.
Co roku w lipcu do Gdyni przybywa około 1000 żeglarzy, aby wziąć udział w cyklu regat Volvo Gdynia Saling Days. Widowiskowe wyścigi jachtów i imprezy towarzyszące dają gwarancję dobrej zabawy oraz mocy wrażeń dla wszystkich – zawodników, turystów i mieszkańców.
I jeszcze wisienka na sportowym torcie, czyli Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife. Wielkie sportowe wydarzenie, które wielu triathlonistów z całego świata wpisało już do swojego kalendarza, odbędzie się od 4 do 6 sierpnia. Zawodnicy będą rywalizować przy aplauzie tysięcy kibiców, nie tylko z Gdyni.