Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1268 (1068) 2017-03-03 - 2017-03-09

Gdyńska Trójka w Warszawie na Lekcji RP

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego gościli u prezydenta RP Andrzeja Dudy. Okazją był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego. Gdyńską Trójkę reprezentowali laureaci i finaliści ubiegłorocznej edycji Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (OLiJP), a także uczestnicy etapu okręgowego tegorocznej olimpiady.
Grupa uczniów i nauczycieli z III LO uczestniczyła w Lekcji RP poświęconej polszczyźnie. Przygotowywani przez nauczycieli języka polskiego z gdyńskiej Trójki uczniowie zdobyli w ostatnich latach wiele laurów. Rok 2016 okazał się pod tym względem rekordowy. Młodzi ludzie uzyskiwali również znakomite wyniki na egzaminach maturalnych z języka polskiego.
Działające w Polsce od wielu lat szkoły realizujące program matury międzynarodowej mają szczególny wkład w popularyzowanie języka polskiego na świecie. III LO z Gdyni, obok XXXIII LO w Warszawie, jako pierwsze w historii polskiej oświaty w 1993 roku rozpoczęły w wybranych klasach nauczanie wg programu International Baccalaureate Organization (Organizacji Matury Międzynarodowej).
W 1994 roku tylko 34 osoby, spośród kilkuset tysięcy zdających na całym świecie, przystąpiły do egzaminu IBO z języka polskiego. Dzięki powstaniu szkół IBO w Polsce (dzisiaj jest ich 40) po 15 latach od pierwszego w historii egzaminu IBO w polskiej szkole w 1995 r.,  również z języka polskiego, już 597 uczniów zdawało język polski w ramach matury IBO. W latach 2010-2016 ok. 800 uczniów każdego roku przystępowało do egzaminu z j. polskiego na maturze IBO. Obecnie język polski jest jednym z najczęściej zdawanych europejskich języków po niemieckim, włoskim i szwedzkim w ramach matury międzynarodowej.
W III LO w Gdyni w klasach matury międzynarodowej lekcje prowadzone są w języku angielskim, poza lekcjami języka polskiego, historii i geografii w części dotyczącej Polski.