Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1272 (1072) 2017-03-31 - 2017-04-06

Autyzm? – Zdarza się. Gdynia ponownie w niebieskich barwach

30.03.2017 r.

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie będzie po raz kolejny hucznie obchodzony w naszym mieście. W niedzielę 2 kwietnia, wydarzenie rozpocznie Niebieski Marsz dla Autyzmu, który wystartuje spod Urzędu Miasta na plac Grunwaldzki. Tam dalsza część obchodów, podczas których będzie można m.in. zasięgnąć wiedzy o autyzmie i spotkać ambasadora akcji – Bartka Topę.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dzień ten zainauguruje Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie, mający przybliżyć społeczeństwu problemy i potrzeby osób z autyzmem i ich rodzin.

 
Z tej okazji miasto oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 17 zaprasza na całodzienne wydarzenie na placu Grunwaldzkim. Zainauguruje je, tradycyjnie już, Niebieski Marsz. Przejdzie spod budynku Urzędu Miasta (na al. marsz. Piłsudskiego) ulicą Świętojańską i Armii Krajowej do Muszli Koncertowej. Początek w samo południe. Już na placu Grunwaldzkim można będzie skorzystać z wielu możliwości zasięgnięcia informacji nt. spektrum autyzmu. Będą więc punkty konsultacyjne, informujące o sposobach pracy z osobami z autyzmem, a tam praktyczne porady terapeutów i rodziców. Rozdawane będą ulotki i foldery informacyjne oraz gadżety – koniecznie w niebieskim kolorze, który jest symbolem autyzmu. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na poczęstunek żurkiem, grochówką i niebieskim tortem.
 

Przez cały dzień na placu Grunwaldzkim będzie można spotkać aktora Bartka Topę, który od lat wspiera działania edukujące o autyzmie. Do udziału w obchodach zaproszono także zespoły i grupy muzyczne oraz aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni. Jedną z atrakcji będzie pokaz mody z udziałem uczniów ZSS nr 17 w Gdyni, przygotowany przez projektanta mody Michała Starosta. Oprócz tego różnego rodzaju konkursy, czytanie książki „Kosmita”, nauka udzielania pierwszej pomocy oraz możliwość obejrzenia wozu strażackiego.


Na zakończenie obchodów, o godz. 19.00, Muszla Koncertowa i budynek Gdynia InfoBox zostaną podświetlone na niebiesko na znak solidarności z osobami z autyzmem.
 

W ramach Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie 22 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się Konferencja pt. „Autyzm? – Zdarza się ;-)”. Jej adresatem są rodzice, specjaliści pracujący z osobami z autyzmem i wszyscy zainteresowani tym tematem. Wykłady będą trwały w godz. 10.00-16.00.
Ze względu na przejście uczestników Niebieskiego Marszu prosimy kierowców o uwagę i dostosowanie się do poleceń osób kierujących ruchem.
  • Niebieski Marsz dla Autyzmu przeszedł ulicami Gdyni w 2016 roku // fot. M. Puszczewicz
  • Niebieski Marsz dla Autyzmu przeszedł ulicami Gdyni w 2016 roku // fot. M. Puszczewicz