1273 (1073) 2017-04-07 - 2017-04-13

Rekord Polski gdyńskiej chodziarki

06.04.2017 r.

Zawodniczka WKS Flota Gdynia Agnieszka Ellward ustanowiła w Dudincach czasem 4:52:56 rekord Polski w chodzie na 50 kilometrów. Dzień wcześniej lekkoatletka odebrała Nagrodę Prezydenta za srebrny medal Halowych Mistrzostw Polski.

Niespełna 28-letnia zawodniczka trenowana przez Bohdana Bułakowskiego była pierwszą w historii polskiej lekkoatletyki chodziarką, która stanęła na starcie nowego dystansu dla kobiet wprowadzonego przez IAAF w 2015 roku. Polka była osamotniona w walce o zwycięstwo. Drugą na mecie, urodzoną w 1971 roku, Węgierkę Andreę Tóth pokonała o ponad godzinę. Tóth przed 7 laty uzyskała na 50 kilometrów wynik 5:26:38,  w Dudincach na mecie zmierzono jej czas 6:18:36.

Agnieszka Ellward z czasem 4:52:56 zajmuje 9. miejsce w tabelach światowych sezonu 2017 oraz drugie w Europie za Portugalką Inês Henriques, która 15 stycznia w Porto de Mós czasem 4:08:26 ustanowiła pierwszy w historii oficjalny rekord świata w chodzie kobiet na 50 kilometrów.

To nie pierwszy lekkoatletyczny sukces Ellward.  Podczas 61. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce, które w dniach 18-19 lutego odbyły się w Toruniu, wywalczyła wicemistrzostwo Polski w chodzie sportowym na 3000 metrów. W pełnym emocji starcie reprezentantka gdyńskiego klubu osiągnęła rezultat 13:48.96. Za ten wyczyn, w minionym tygodniu odebrała z rąk prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka list gratulacyjny oraz nagrodę finansową.

Pani Agnieszka uprawia wspaniałą konkurencję, dzięki której, podobnie jak w przypadku biegania, można łączyć przyjemne z pożytecznym i podczas treningów podziwiać piękne krajobrazy, których w Gdyni nie brakuje – zauważył prezydent Wojciech Szczurek. I dodał: - Ogromnie cieszę się ze zdobytego medalu i mam nadzieję, że już wkrótce świętować będziemy kolejne sukcesy. Nagroda Prezydenta Gdyni to wieloletnia tradycja, której zadaniem jest docenienie wybitnych sukcesów gdyńskich sportowców oraz zmotywowanie ich do dalszej ciężkiej pracy.

Trenerem klubowym Agnieszki Ellward jest Bohdan Bułakowski – utytułowany chodziarz, wielokrotny rekordzista i mistrz Polski, siódmy zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w chodzie na 20 kilometrów.
  • Nagroda Prezydenta Gdyni dla Agnieszki Ellward, fot. Paweł Marszałkowski, Gdyńskie Centrum Sportu
  • Nagroda Prezydenta Gdyni dla Agnieszki Ellward, fot. Paweł Marszałkowski, Gdyńskie Centrum Sportu
  • Nagroda Prezydenta Gdyni dla Agnieszki Ellward, fot. Paweł Marszałkowski, Gdyńskie Centrum Sportu