1275 (1075) 2017-04-21 - 2017-04-27

Muszla koncertowa czeka na dzierżawcę i nowe możliwości

20.04.2017 r.

Prawdopodobnie już niedługo dobrze znana wszystkim gdynianom muszla koncertowa zyska nowe oblicze. Miasto szuka dzierżawcy, który na nowo zagospodaruje to miejsce, wykorzystując jego potencjał. W muszli będzie mogła pojawić się funkcja artystyczno-rozrywkowa i gastronomiczna. Właśnie trwa dwuetapowy przetarg na wyłonienie nowego operatora tego miejsca.


Na nowej odsłonie muszli koncertowej skorzystają zarówno mieszkańcy i turyści, jak i samo miasto. Nie dość, że pojawią się tam nowe możliwości spędzania wolnego czasu, to miejsce to przejdzie gruntowny remont. Przyszły dzierżawca zobowiązany będzie bowiem do renowacji muszli zgodnie z wymaganiami miejskiego konserwatora zabytków.

 
Chętni przedsiębiorcy będą mogli wydzierżawić muszlę oraz przylegający do niej teren na 20 lat. To łącznie niemal 600 m2 powierzchni, na której inwestor będzie mógł prowadzić działalność rozrywkową. W czasie, kiedy w muszli nie będą odbywać się występy artystyczne, w przestrzeni przed sceną może pojawić się np. infrastruktura pod usługi gastronomiczne.

 
Przed wyłącznie sezonowym wykorzystaniem muszli chronić ma stałe zadaszenia sceny. Wszystko po to, aby muszla mogła być użytkowana przez cały rok. Lekki dach ma być naturalnym powiększeniem przestrzeni scenicznej, o długości maksymalnie 7 metrów, które nie może zaburzać wyglądu muszli koncertowej. Inwestor zobowiązany jest również do zapewnienia zaplecza dla występujących w muszli artystów (garderoby, węzły sanitarne, prysznice itd.).

 
Wydzierżawienie muszli koncertowej wraz z otoczeniem nie oznacza jednak, że miasto Gdynia nie będzie mogło organizować tam, jak do tej pory, okolicznościowych wydarzeń. Ważnym zapisem w dokumentacji przetargowej jest zastrzeżenie sobie prawa do organizacji w muszli niekomercyjnych, miejskich imprez.

 
Cena wywoławcza za miesiąc dzierżawy w okresie letnim (maj-wrzesień) to 2 100 zł netto plus VAT. W pozostałych miesiącach czynsz będzie mniejszy o 20% w stosunku do wylicytowanej stawki letniej.
 

Inwestor, który wygra przetarg, będzie zobowiązany do zakończenia prac adaptacyjnych i remontowych w ciągu półtora roku od podpisania umowy. Można więc przyjąć, że – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – nowa muszla powinna zostać udostępniona wiosną lub latem 2019 roku.

 
Oferty należy zgłaszać do 2 czerwca, a część jawna przetargu odbędzie się 9 czerwca. Szczegółowe zapisy przetargu dostępne są pod tym adresem.
  • Muszla koncertowa będzie mogła być wykorzystywana nie tylko latem // fot. K. Stańczak
  • Widok na plac Grunwaldzki // materiały przetargowe