1275 (1075) 2017-04-21 - 2017-04-27

Prestiżowa nominacja. Głosujmy na „Szkło, metal, detal”!

20.04.2017 r.

Wystawa Muzeum Miasta Gdyni "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczególe" zdobyła nominację w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2016, organizowanym przez Muzeum Historii Polski, w kategorii "Wystawa". Do drugiego etapu w tej kategorii przeszło łącznie tylko pięć inicjatyw. Zwycięzcę wyłoni głosowanie internautów, które trwa do 14 maja.

Głosy można oddawać na stronie http://whr.muzhp.pl/zaglosuj.html. Oprócz kategorii „Wystawa”, wyboru można dokonać spośród dwóch kolejnych: „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia”. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi 7 czerwca 2017 roku. Nagrody zostaną wręczone podczas gali finałowej w Warszawie.

Przy okazji głosowania można także zdobyć nagrodę dla siebie – wyjątkowy katalog wystawy „Szkło, metal, detal”. Aby go wygrać wystarczy wziąć udział w zabawie zorganizowanej na FB gdyńskiego muzeum: https://www.facebook.com/muzeummiastagdyni/.

„Szkło, metal, detal” to wystawa, która towarzyszyła piątej odsłonie konferencji „Modernizm w Gdyni. Modernizm w Europie”.  Zbiór zwraca uwagę mieszkańców na otoczenie, w którym żyją i nauczyć ich przyglądać się detalom i szczegółom gdyńskiej architektury oraz pokazać to co na co dzień niedostępne. Duży wkład w jej powstanie mieli także gdynianie, którzy zgodzili się użyczyć zgromadzone przez siebie obiekty.
Aktualnie „Szkło, metal, detal” można oglądać w Warszawie – do 3 maja prezentowana jest w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ulicy Brackiej 25. 

Warto dodać, że wyboru w pierwszym etapie konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku”, dokonała komisja w składzie:
- dr hab. Michał F. Woźniak (prof. UMK, przewodniczący Rady ds. Muzeów MKiDN),
- dr hab. Piotr Majewski (dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów),
- prof. UJ dr hab. Andrzej Szczerski,
- Monika Matwiejczuk (kierownik Działu Wystawienniczego Muzeum Historii Polski),
- Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl).