1276 (1076) 2017-04-28 - 2017-05-11

12. R@port i 10. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna

Po raz dwunasty spotkamy się w Gdyni z najlepszymi polskimi sztukami współczesnymi na festiwalu R@port. Na koniec poznamy zwycięskie sztuki w najważniejszych kategoriach i laureata 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. 12. R@port rusza 21 maja.
Jaki będzie tegoroczny R@port? W programie festiwalu znalazło się osiem przedstawień konkursowych. Pojawią się starzy znajomi. Monika Strzępka i Paweł Demirski, przyjeżdżają z „Triumfem woli”. Agata Duda-Gracz, która w zeszłym roku wygrała festiwal swoim spektaklem „Kumernis”, tym razem rozlicza się z ojcem w „Po „Burzy” Szekspira”. „Silesia silentia” Lidii Amejko jest portretem Wrocławia od wojny do dziś. Podczas festiwalu zobaczymy hołd dla Krzysztofa Globisza „Wieloryb the Globe”. Feministyczna nuta zabrzmi postacią w spektaklu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” Jolanty Janiczak, w reżyserii Wiktora Rubina. W programie znalazła się również Krzywicka/Krew z Teatru Modrzejewskiej z Legnicy. „Biała siła, czarna pamięć” opowiada ruchach narodowych, nacjonalistycznych i nietolerancji. Autorski „Drugi spektakl” Anny Karasińskiej przybliża życie teatru.
Dopełnieniem ośmiopozycyjnego konkursu są trzy konteksty. Zobaczymy Kontekst Familijny, czyli „Piekło/Niebo” z Wrocławskiego Teatru Lalek. Kontekst Widz reprezentuje „Triatlon” z Teatru Ochota. A pod Kontekstem Polityka kryje się ”Hymn narodowy”.
Ważnym punktem kulturalnego tygodnia będzie czytanie tekstów nominowanych do 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Spotkania rozpoczną się 22 maja, o stałej porze (godz. 16.45) w Teatrze Miejskim.
27 maja poznamy zwycięzców konkursu głównego 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych i laureatów 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Repertuar 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port i 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej znajduje się na stronie www.festiwalraport.pl.