1276 (1076) 2017-04-28 - 2017-05-11

Największy festiwal filmów dokumentalnych ponownie w Gdyni

Ponad 50 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, debaty, edukacja dla dzieci i seniorów oraz kino VR (Virtual Reality) – druga gdyńska edycja Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce, odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 17-26 maja. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 14 filmów.
W konkursie o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni znalazł się nominowany do Oskara film „Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”) Raoula Pecka oraz najnowszy film Siergieja Łoźnicy „Austerlitz” („Austerlitz”). Ponadto pokazany ostatni film Michaela Glawoggera „Bez tytułu” („Untitled”, reż. Monika Willi, Michael Glawogger). Kolejną uwielbianą przez polską publiczność gwiazdą jest Ulrich Seidl – widzowie zobaczą jego najnowsze „Safari” („Safari”). W „Zero days” zdobywca Oscara Alex Gibney odkrywa z kolei fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego.
W programie jest także film przedstawiający sylwetkę Josepha Beuysa („Beuys” Andresa Veiela). W konkursie znalazł się „Obcy w raju” („Stranger In Paradise”) Guido Hendriksa. W nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Sundance „Maszynach” („Machines”). „Last Men in Aleppo” Ferasa Fayyada i Søren Steen Jespersen to obraz przedstawiający wolontariuszy „Białych Hełmów” przeszukujących gruzy zniszczonego syryjskiego miasta w nadziei na odnalezienie żywych osób.
Widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity Gdynia zobaczą łącznie ponad 50 filmów non-fiction. Zaplanowano również m.in. związane z tematyka prezentowanych filmów debaty: „Żywa czy martwa? Setne urodziny awangardy”, „Bioróżnorodności w Polsce”, „Czym jest wolność słowa?” oraz „Znajdujemy się w „Punkcie krytycznym”. Co dalej?!”. Odbędą się także pokazy Akademii Dokumentalnej dla dzieci i seniorów. Nowością na festiwalu będzie kino VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość). Widzowie będą mogli doświadczyć niesamowitych przeżyć, oglądając ważne społecznie filmy w technologii VR.
Sprzedaż biletów na stronie www.gcf.org.pl oraz w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie www.docsag.pl w zakładce “Gdynia”.