1276 (1076) 2017-04-28 - 2017-05-11

Nowe przedszkole na Chwarznie-Wiczlinie odpowiedzią na potrzeby dzielnicy

27.04.2017 r.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. W dzielnicy Gdynia-Wiczlino postanie nowe, prowadzone przez samorząd, przedszkole. Placówka zostanie otwarta na przełomie 2017/2018 roku. W sześciu oddziałach znajdzie się 150 nowych miejsc dla przedszkolaków.

Placówka postawanie w sąsiedztwie osiedli Sokółka II, Zielenisz i Patio Róży na działce zlokalizowanej przy ul. Wiesławy Kwiatkowskiej.
 
- Nie mamy wątpliwości, że w Gdyni-Wiczlinie potrzeba nowych miejsc przedszkolnych, stąd decyzja o powołaniu nowego przedszkola samorządowego. Wyniki rekrutacji nas w tym tylko utwierdziły, ale i uspokoiły, bo dziś wiemy, że nowa placówka zaspokoi większość potrzeb tej dzielnicy  – mówi wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.  I dodaje – Na 31 dostępnych miejsc aplikowały 193 osoby. Analizując sytuację, podjęliśmy decyzję o budowie nowej placówki.  Gdynia-Wiczlino zyskuje nowe przedszkole na 150 miejsc, które zostanie oddane do użytku w na przełomie grudnia i stycznia przyszłego roku.
 
Chwarzno-Wiczlino jest najszybciej rozwijającą się dzielnicą Gdyni. W ciągu 10 lat podwoiła się tu liczba mieszkańców, których z każdym rokiem przybywa. Gdynia Zachód jest bardzo popularna wśród młodych rodzin, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na kolejne placówki oświatowe.
 
W gdyńskich przedszkolach są obecnie 5543 miejsca. Podania o przyjęcie na rok szkolny 2017/18 złożyło 5895 osób. Wyniki rekrutacji poznamy jutro, 25 kwietnia, a nabór uzupełniający odbędzie się 1 czerwca. Na dziś brakuje 352 miejsc, które zostaną jednak uzupełnione dzięki najbliższym planom rozbudowy sieci przedszkoli.
 
- Chcąc zapewnić miejsca wszystkim dzieciom 3-,4-,5- i 6-letnim samorząd gdyński, poza budową placówki na Charznie-Wilczlinie, podjął decyzje o budowie dwóch nowych przedszkoli – w byłym budynku Zespołu Szkół Ekologicznych przy ul. Morskiej (150 miejsc), a także w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Nagietkowej (104 miejsca). Dodatkowe oddziały utworzone zostaną w przedszkolach nr 50 i 54. Wiadomo też, że w Śródmieściu, na Obłużu i Karwinach uda się objąć opieką przedszkolną dodatkowe 250 dzieci – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz. - To ostatecznie spowoduje większą liczbę miejsc w ofercie, niż zapotrzebowanie wynikające z ostatniej rekrutacji, co ma być odpowiedzią na potrzeby osób, które z jakiś powodów nie wzięły udziału w rekrutacji.
 
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego (w tym wypadku 2017/18) w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Dzieci sześcioletnie (ur. w 2011 roku) zobowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Dzieci w wieku pięciu, czterech i trzech lat  mają ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego.