Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
1278 (1078) 2017-05-19 - 2017-05-25

Modernizacja parkometrów tuż-tuż

18.05.2017 r.

Już niedługo na terenie Gdyni zostaną postawione nowoczesne i bardzo funkcjonalne parkometry pozwalające na płatność kartą czy zakup biletów elektronicznych.


W przetargu dotyczącym modernizacji i serwisowania wyposażenia strefy płatnego parkowania na terenie Gdyni została wybrana oferta firmy Parkeon z siedzibą w Kiel.
Dzięki temu w parkometrach pojawią się zupełnie nowe funkcjonalności. Jak dotychczas, będzie można płacić bilonem, ale zostanie również wprowadzona płatność kartą oraz możliwość zakupy biletu elektronicznego.

– Możliwość rejestrowania on-line płatności dokonanej przez kierowcę w parkomacie pozwala na zrezygnowanie, oczywiście wedle uznania, z drukowania i pobierania biletu, a następnie powrotu do samochodu i umieszczania go za szybą. Wprowadzenie tej funkcjonalności wiąże się z koniecznością wprowadzenia numeru rejestracyjnego w czasie transakcji. Numer zapisywany jest w bazie danych, która z kolei dostępna jest w trybie on-line dla urządzeń kontrolerskich. Rozwiązanie to jest ułatwieniem zarówno dla kierowców, jak i dla kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania. Wirtualny e-bilet parkingowy jest szczególnie istotnym ułatwieniem dla użytkowników motocykli i innych otwartych pojazdów – mówi Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Ale to nie wszystko. W wachlarzu wielu funkcji pojawi się też możliwość wprowadzania serwisów informacji miejskich bezpośrednio na ekranie parkometrów. Ponadto wdrożony zostanie e-sklep, w którym będzie można bez wychodzenia z domu oraz wizyty w Biurze Obsługi Klienta zakupić wybrany abonament postojowy na wybraną liczbę dni. Dodatkowo dzięki połączeniu on-line parkometrów z systemem i dostosowanym algorytmem uwzględniającym liczbę aktywnych abonamentów oraz ilość wydanych biletów, wdrożona zostanie aplikacja naprowadzająca kierowcę na wolne miejsca postojowe. Będzie ona również umożliwiać dokonanie opłaty poprzez aplikację mobilną połączoną bezpośrednio z kartą bankową.

Modernizacja rozpocznie się w najbliższych miesiącach i kosztować będzie 7 mln zł.