Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1279 (1079) 2017-05-26 - 2017-06-01

Witaj przyjacielu Zhuhai!

25.05.2017 r.

Jest miastem nadmorskim, na którego obszarze znajduje się 217 wysp, leży w prowincji Guangdong w delcie Rzeki Perłowej, liczy 1,6 miliona mieszkańców i właśnie zostało miastem zaprzyjaźnionym Gdyni. W chińskim Zhuhai podpisano umowę, na podstawie której miasta będą realizować szeroko pojętą współpracę.


Przyjaźń między Gdynią i Zhuhai będzie polegać na wymianie doświadczeń w dziedzinie: gospodarki, kultury, sportu, rekreacji i edukacji. Będzie koncentrować się na promocji współpracy gospodarczej i handlowej, wymianie informacji, ułatwianiu kontaktów między firmami i udzielaniu pomocy, która ma umożliwić realizację inwestycji. Umowa została zawarta na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia.

 
W trakcie wizyty w Zhuhai gdyńska delegacja, przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska i radny Paweł Brutel, w towarzystwie Joanny Skoczek, Konsul Generalnej RP w Kantonie, wzięli udział w wizytach studyjnych, m.in. w: Gree Electronic Appliance Co. Ltd, Gaolan Port Economic Zone, Zhuhai National Hi-Tech Zone i w filii Beijing Normal University w Zhuhai. Zasadzono także pamiątkowe drzewo.


Uchwała Rady Miasta Gdyni, wyrażająca wolę podpisania umowy z miastem Zhuhai została podjęta jednogłośnie. Zhuhai to nowoczesne, ponad półtora milionowe miasto w którym m.in. znajdują się siedziby globalnych marek. Podobnie jak Gdynia, Zhuhai jeszcze kilkadziesiąt lat temu było rybacką wioską, dzisiaj jest przykładem dynamicznego rozwoju - mówi przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska. W Zhuhai działa pięć stref ekonomicznych i park technologiczny. Intensywnie rozwijają się różne gałęzie przemysłu, m.in.: elektronika, informatyka, czy biofarmaceutyka, a także lotnictwo i inżynieria morska. Ważnym projektem realizowanym przez miasto jest most o długości 42 km, który połączy Zhuhai z Hongkongiem i Makau. Przyczyni się on do usprawnienia komunikacji i intensyfikacji rozwoju gospodarczego w tym rejonie.Bezpośrednie sąsiedztwo Hongkongu i Makau, inwestycje i przemysł skoncentrowany wokół portu oraz specjalnych stref ekonomicznych, klasyfikuje Zhuhai wśród najnowocześniejszych miast państwa środka. Ta umowa otwiera nowe możliwości dla Gdyni jak i przede wszystkim gdyńskich przedsiębiorców - tłumaczy gdyński radny Paweł Brutel. Zhuhai posiada też bogaty potencjał turystyczny. Dzięki morskim wyspom, źródłom geotermalnym i organizacji międzynarodowych wydarzeń jest jednym z 40 najlepszych kierunków turystycznych w Chinach.

  • Zdjęcie zbiorowe
  • Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni podpisuje umowę
  • Gdyńska delegacja przy pamiątkowym drzewku
  • Pamiątkowe drzewko