1281 (1081) 2017-06-09 - 2017-06-22

30 lat temu Jan Paweł II jako pierwszą pozdrowił Gdynię

30 lat temu papież Polak Jan Paweł II podczas trzeciej pielgrzymki do Polski odwiedził Gdynię. 11 czerwca 1987 roku odprawił uroczystą mszę świętą, która dla wielu gdynian i nie tylko była ogromnym przeżyciem duchowym.
11 czerwca, dokładnie w 30. rocznicę wizyty papieża w Gdyni odbędzie się koncert upamiętniający to wydarzenie. Wystąpią Elbląska Orkiestra Kameralna, Polski Chór Kameralny Jana Łukaszewskiego, Natalia Szroeder, Muniek Staszczyk, Natalia Kukulska, Rafał Brzozowski, Anna Jurksztowicz oraz Mieczysław Szcześniak.
30 lat temu podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II odwiedził Gdynię. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, które zgromadziło kilkaset tysięcy wiernych. 11 czerwca 1987 roku na skwerze Kościuszki Jan Paweł II wygłosił specjalną homilię do ludzi morza.
Dla upamiętnienia 30. rocznicy tego niezwykłego spotkania w Gdyni, niedaleko miejsca, gdzie wznosił się ołtarz, 11 czerwca o godz. 16.00 odbędzie się widowisko multimedialno-muzyczne „Wciąż tak blisko…” organizowane przez miasto.
Pomiędzy występami artystów na ekranach prezentowane będą krótkie unikalne filmy z wizyty Ojca Świętego 30 lat temu, niezwykłe ujęcia ówczesnej Gdyni i atmosfery towarzyszącej pobytowi papieża.
Wstęp wolny.
Uwaga! W związku z wydarzeniem nastąpią zmiany w organizacji ruchu kołowego na al. Jana Pawła II.
***
W dniach 10-11 czerwca w godz. 10.00-12.00 oraz 13.00-15.00 przy Nabrzeżu Prezydenta zostanie udostępniony zwiedzającym ORP Mewa. Na pokładzie tego okrętu św. Jan Paweł II udał się w dalszą pielgrzymkę po wizycie apostolskiej w Gdyni w 1987 roku.
***
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Kaszubskie Forum Kultury zapraszają na uroczystości związane z 30. rocznicą pielgrzymki papieskiej Jana Pawła II do Gdyni.
Program obchodów:
– 11 czerwca o godz. 9.00 – Basen Prezydenta – uroczyste powitanie kutrów rybackich z Nordy wraz z figurą Matki Boskiej Swarzewskiej, przemarsz wraz z pocztami sztandarowymi w stronę gdyńskiej kolegiaty. Oprawę muzyczną zapewni Zespół Pieśni i Tańca Gdynia.
– godz. 10.00: msza św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny (ul. Armii Krajowej 26).
– 14 czerwca o godz. 17.30 w Kaszubskim Forum Kultury (al. Marsz. Piłsudskiego 18) odbędzie się promocja książki Małgorzaty Sokołowskiej „W mieście zbudowanym myślą i pracą Polaków”. Promocję uświetni występ Gdyńskiego Chóru Kameralnego pod batutą Piotra Klemenskiego.
***
Kaszubska Fundacja Pomocy Potrzebującym, Janina Wasylka i Jarosław Kłodziński zapraszają 9 czerwca w godz. 17.30-19.30 na wspomnienie pielgrzymki Jana Pawła II. Zbiórka przy „Bramie papieskiej” przy ul. Zielonej. Potem nastąpi program słowno-wokalny przy ognisku.
Osoby nieletnie wyłącznie z opiekunami. Bliższych informacji udziela Jarosław Kłodziński klodzinski.jaroslaw@wp.pl lub 601 65 88 12.
***
Parafia pw. Matki Boskiej Licheńskiej w Babich Dołach (ul. Rybaków 1) zaprasza 11 czerwca o godz. 21.00 na wieczór pamięci o św. Janie Pawle II. Po Apelu Jasnogórskim i mszy św. połączonej z koncertem w kościele, planowane jest przejście pod „Bramę papieską” i modlitwa zakończona błogosławieństwem.