1282 (1082) 2017-06-23 - 2017-06-29

Międzynarodowy sukces uczniów „Dwójki”

22.06.2017 r.

Uczniowie gdyńskiej „Dwójki” z klasy II o profilu prawniczym reprezentowali Polskę na Międzynarodowych Zawodach Prawniczych Moot Court Europe 2017 w Campulung Muscel w Rumunii i wygrali ten prestiżowy, jedyny w Europie konkurs, pokonując w finale młodzież z Rosji.
Agata Nasiadka, Marta Wróbel, Patrycja Duliasz, Marta Kołomańska, Ida Praska, Karolina Arendt, Oskar Sienkiewicz i Maciej Pleskot wcielili się w role oskarżycieli i obrońców w fikcyjnej sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości. Do zawodów przygotowywali się pod kierunkiem Anny Ćwiklińskiej-Rutki, we współpracy z prawnikami, m.in. Aleksandrą Zarębą-Cyman i  Mariuszem Marciniakiem.
Młodzież II LO uczestniczy w Międzynarodowych Zawodach Prawniczych (International Moot Court Competition) w Hadze od początku, czyli 2012 roku. Zawody te są jedynym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Bierze w nich udział młodzież z USA, Argentyny, Wenezueli, RPA, Chin, Mongolii i wielu innych krajów. Anna Ćwiklińska-Rutka wraz z rektorem Instytutu Prawa w Sankt Petersburgu Arkadym Gutnikovem postanowili zorganizować podobne zawody dla uczniów z Europy.
Wyjątkowym atutem konkursu, poza pogłębieniem wiedzy z zakresu międzynarodowego prawa karnego, Konwencji Genewskiej i Statutu Rzymskiego, jest nauka profesjonalnego posługiwania się językiem angielskim prawniczym.
Gratulujemy.