1283 (1083) 2017-06-30 - 2017-07-13

Ratownicy przygotowani do sezonu

29.06.2017 r.

Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Gdynia Babie Doły - to cztery gdyńskie kąpieliska, które są już gotowe do sezonu. Bezpieczeństwa na plażach pilnować będzie łącznie 38 ratowników, w tym czterech starszych ratowników. Ich zadanie to czuwanie nad poprawnym funkcjonowaniem kąpielisk. W zespole jest także czterech ratowników medycznych pełniących dyżury w punktach pomocy doraźnej. Wszyscy mają za sobą oficjalną odprawę, która odbyła się w Marinie Gdynia.

 

Tegoroczny sezon rozpoczął się 23 czerwca o godzinie 9:00, a zakończenie planowane jest na 31 sierpnia. Kąpieliska czynne będą od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 9:30-17:30, dyżur grupy interwencyjnej trwać będzie do godziny 20:00. - Jednak już od 1 czerwca dyżuruje Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu, do zadań której należy wspieranie kąpielisk oraz patrolowanie akwenów przylegających do kąpielisk. Mimo że woda w Zatoce Gdańskiej nie jest jeszcze za ciepła, grupa ma na koncie kilka interwencji w akwenie oraz plaży - mówi Przemysław Dalecki, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.


Do głównych obowiązków ratownika wodnego należy obserwacja wyznaczonego obszaru wodnego i terenu bezpośrednio przyległego oraz reagowanie na każdy sygnał wezwania pomocy i udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zeszłego lata gdyńscy ratownicy zanotowali 208 zdarzeń, natomiast ekipa medyczna interweniowała 403 razy.