1283 (1083) 2017-06-30 - 2017-07-13

Teatralne lato w Gdyni

29.06.2017 r.

Dosłownie kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia w pełni sezonu letniego. Oznacza on w Gdyni „ruch” w turystyce, ale także w kulturze. Gdyńskie instytucje kulturalne – jak co roku – przygotowały z tą myślą bogaty, letni repertuar. Każdy wielbiciel teatru powinien znaleźć w nim coś dla siebie – zarówno wśród dobrze znanych utworów, jak i nowych produkcji.


Teatr Miejski na Scenie Letniej

 
To już tradycja, że Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza przenosi się w lipcu i sierpniu na orłowską Scenę Letnią. I, również standardowo, raczy widzów premierowym spektaklem. W tym roku będzie to przedstawienie „Jesteśmy na wczasach…” oparte na piosenkach Wojciecha Młynarskiego w reżyserii Jarosława Kiliana.

 
Są wakacje, plażowy entourage, Mewka, Szprota, Ratownik i Kierownik turnusu. A wśród nich nasz bohater, polski everyman, ten, który szuka miłości, przyjaźni, sensu. Spotykamy go, gdy jest „w wędrówce życia, na połowie czasu”. Ze znakomitych utworów Wojciecha Młynarskiego wyłania się świat, który znamy, który nas zaskakuje, ale który kochamy, bo przecież „jeszcze w zielone gramy”… Premiera spektaklu 1 lipca.

 
Na orłowskiej scenie będzie można zobaczyć także znane już z repertuaru Teatru przedstawienia, takie jak „Komedia omyłek”, „Bóg mordu”, „Sammy” czy „Jeszcze bardziej zielona gęś”. W poniedziałki będzie można posłuchać jazzu, zaś w niedziele wybrać się z dziećmi na „Rodzinne czytanki nad morzem”.

 
Więcej: http://www.teatrgombrowicza.art.pl/?action=repertoire
 
 

Teatr Muzyczny po raz pierwszy w wakacje

 
Na tę wiadomość turyści przyjeżdżający latem do Gdyni czekali już od dawna. Spektakle Teatru Muzycznego po raz pierwszy zobaczyć będzie można również latem! W tym roku będzie to absolutny hit mijającego sezonu, ale można też śmiało powiedzieć, że ostatnich kilku lat – „Notre Dame de Paris”. Spektakl miał swoją premierę we wrześniu zeszłego roku i do tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością.

 
Historia garbusa Quasimodo, przepięknej Esmeraldy, bezdusznego Frollo i rycerskiego Phoebusa zostanie wystawiona latem w Muzycznym 9 razy. Gdyńska realizacja została przygotowana przez autorów oryginału, którzy współpracowali przy każdym elemencie spektaklu, aby jak najlepiej oddać  w nim atmosferę XV-wiecznego Paryża.

 
Spektakle odbędą się w dniach 29, 30 i 31 lipca oraz 1, 2, 3, 4, 5 i 6 sierpnia.
Więcej informacji: www.muzyczny.org.
 
 

Centrum Kultury w nowej formule

 
W tym roku, w wakacyjnej przerwie między sezonami, Centrum Kultury Gdynia zaprosi do nowego projektu pt. „Teatralne lato w centrum”. Jak tłumaczy Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum: - W jego ramach będziemy prezentować swoje spektakle w naszej siedzibie przy ul. Łowickiej, ale również w Gdyńskim Centrum Filmowym. Właśnie tam, 14 lipca, w sali Warszawa odbędzie się premiera spektaklu „Zacznijmy jeszcze raz” w reżyserii Tomka Sapryka. Autorką tekstu jest Aleksandra Wolf, która pisze teksty m.in. do wielu telewizyjnych talk-showów. To zupełnie nowa propozycja, bardzo mocno osadzona w realiach polskich.

 
„Zacznijmy jeszcze raz” to komedia dla dwojga warszawskich aktorów – Tomasza Sapryka i Aldony Jankowskiej – napisana przez autorkę tekstów do telewizyjnego kabaretu Rozmowy w Tłoku z programu „Szymon Majewski Show”. Nie jest kolejną kopią amerykańskiego sukcesu z Broadwayu, a bardzo bliską polskiemu widzowi opowieścią o tym, że zawsze warto podjąć walkę o kogoś, kto nas kocha... z wzajemnością. Ona – terapeutka  uzdrawiająca związki małżeńskie. On – dokładne tego przeciwieństwo. Przyjdzie im rozegrać pojedynek do ostatniej komediowej kropli krwi. Wiele masek przyjdzie im zerwać, wiele grzechów przyjdzie im zdemaskować, wiele błędów... przyjdzie im naprawić.

 
Oprócz tego w tzw. niecce przed Gdyńskim Centrum Filmowym prezentowana będzie rodzinna bajka „Rybki. Historia gdyńskiej miłości”.

 
Z kolei w siedzibie Centrum Kultury Gdynia przy ul. Łowickiej będzie można zobaczyć sztandarowe już „Mayday. Run for your wife” (wystawiane 6 lipca po raz 150!), przewrotnego „Psiunia”, brawurowo zagrany i zabawny „Napis”, dynamiczną komedię omyłek „O co biega” oraz „O miłości… absolutnie wszystko według mistrza Wojciecha Młynarskiego” – żart sceniczny adresowany wyłącznie do widzów z dużym poczuciem humoru na kanwie nieśmiertelnych piosenek o miłości.

 
Szczegóły: www.ckgdynia.pl.