Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1284 (1084) 2017-07-14 - 2017-07-27

Na Oksywiu powstaje Centrum Sąsiedzkie

13.07.2017 r.

Centrum Sąsiedzkie, które powstaje w rewitalizowanej części Oksywia, przy ulicy Śmidowicza 49 (w budynku po byłej szkole), będzie pełniło wiele użytecznych funkcji społecznych i opiekuńczych dla mieszkańców wszystkich gdyńskich dzielnic. Bogata oferta zajęć i usług przygotowywana jest z myślą o dzieciach i młodzieży, rodzinach i seniorach. Laboratorium Innowacji Społecznych ogłosiło właśnie przetarg na przebudowę siedziby byłej szkoły, aby nowa przestrzeń jak najlepiej oddawała charakter Centrum Sąsiedzkiego, była przyjazna dla każdego i zachęcała do częstych odwiedzin. Zakończenie inwestycji jest planowane na czerwiec przyszłego roku.

Ogłoszony przetarg ma formułę „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że zwycięzca opracuje niezbędną dokumentację projektowo-budowlaną i przeprowadzi wszystkie prace remontowe i budowlane. Obecne szkolne mury oraz przyległy teren odmienią się gruntownie. Sale lekcyjne nabiorą kształtu pracowni wykorzystywanych na wszelkiego rodzaju warsztaty np. plastyczne, kulinarne czy krawieckie. Projektowany jest też warsztat stolarski dla mieszkańców, którzy nie mają miejsca na realizowanie swojej pasji w domu. Powstanie wygodna przestrzeń do spotkań z sąsiadami, z zapleczem kuchennym, gdzie czas można będzie spędzić na wspólnym gotowaniu lub wypiekach. Relaks i aktywny wypoczynek ułatwią również sale gimnastyczne, gdzie będą organizowane zajęcia jogi, tańca oraz gry i inne ćwiczenia.

Na terenie przylegającym do budynku powstanie atrakcyjny plac zabaw, boiska do gier zespołowych, siłownia zewnętrzna, urządzenia do crossfitu, ścianka wspinaczkowa, miejsce na grilla oraz otwarty ogród społeczny. Tu każdy będzie mógł zajmować się uprawą ziół i warzyw, każdy będzie też mógł korzystać z plonów na własne potrzeby.
Już teraz, na murze opierającym się o ścianę lasu, oglądać można społeczne graffiti, a kolory zawitają w to miejsce za sprawą następnych murali. Przestrzeń wzbogaci też przyjazna mała architektura, a ofertę wydarzeń – kino letnie.

W części projektowanego Centrum Sąsiedzkiego swoje miejsce znajdą miejskie instytucje, które będą wspierać mieszkańców potrzebujących pomocy i konsultacji specjalistów. Usługi społeczne oferować będą pracownicy LIS w ramach projektu Rozwój Usług Społecznych dla rodzin, DOPS nr 2, placówka Wsparcia Rodziny i Dziecka „Światłowcy”. Pomoc trafi również do osób wymagających specjalistycznej opieki, a dla starszych oksywian swoje drzwi otworzy klub seniora.

Mieszkańcy będą mogli sami podpowiadać, jaka oferta Centrum Sąsiedzkiego najbardziej im odpowiada, jakie zajęcia najlepiej spełnią ich oczekiwania i lokalne potrzeby rewitalizowanej dzielnicy. Sami też będą mogli współtworzyć to miejsce, dzieląc się własnym doświadczeniem i talentami.
Planowana przebudowa zakończy się w czerwcu 2018 roku.

Szczegóły postępowania przetargowego można znaleźć na stronie: http://gdynia.pl/bip/zamowienia-publiczne,1504/wykonanie-w-formule-zaprojektuj-i-wybuduj-przebudowy-budynku-przy-ul-smidowicza-49-w-gdyni-na-funkcje-centrum-sasiedzkiego,496243
  • Budynek dawnej szkoły przy przy ulicy Śmidowicza 49 // fot. mat. prasowe
  • Wnętrze dawnej szkoły przy przy ulicy Śmidowicza 49 // fot. mat. prasowe