Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1285 (1085) 2017-07-28 - 2017-08-10

Jerzyki z Karwin zamieszkają w wieży

27.07.2017 r.

Od wielu lat Karwiny mają własną populację jerzyków, które zawsze wracają do swoich miejsc lęgowych. Zwłaszcza ich wieczorne głosy wydawane podczas lotu są unikalną częścią klimatu tej dzielnicy. W czerwcu na terenie działki gminnej przy ul. Buraczanej stanęła wieża lęgowa dla tych rzadkich ptaków, podlegających ścisłej ochronie prawnej. Może w niej zamieszkać do 16 par jerzyków i co roku w bezpiecznych i komfortowych warunkach wychowywać młode.

Jerzyki to ptaki, które od lat wpisują się w krajobraz Karwin. Na lęgi przylatują z ciepłym wiatrem w pierwszej połowie maja, a opuszczają Polskę w drugiej połowie sierpnia. Są jednymi z najszybszych ptaków, które potrafią latać z prędkością do 120 km/h. Żywią się owadami chwytanymi w locie, w tym komarami. Potrafią ich zjeść kilkanaście tysięcy w ciągu jednego dnia. Jerzyki spędzają około 10 miesięcy w roku w powietrzu – żerują, śpią i kopulują w locie. Na miejsca gniazdowania najczęściej wybierają poddasza, głębokie szczeliny ścian budynków, otwory wentylacyjne, a nawet tworzą gniazda pod dachówkami budynków. Do tego bardzo dbają o czystość. Dorosłe ptaki wynoszą z gniazda większość odchodów piskląt i tym samym tylko w minimalnym stopniu mogą zanieczyszczać miejsce gniazdowania.


Wysokie bloki na Karwinach z licznymi otworami i szczelinami zapewniały więc kiedyś dostateczną ilość miejsc gniazdowych. Prowadzone jednak w ostatnich latach prace termomodernizacyjne znacznie ograniczyły ich dostępność w większości remontowanych budynków. Dlatego dla tych niezwykłych i pożytecznych ptaków przy ul. Buraczanej stanęła pierwsza w Gdyni wieża lęgowa. Jest ona swoistego rodzaju alternatywą dla jerzyków z Karwin i okolic, które utraciły swoje miejsca gniazdowe lub szukają nowego mieszkania, by pierwszy raz złożyć jaja.
 
Wieża składa się z kompleksu niewielkich budek lęgowych specjalnie przystosowanych do zasiedlenia przez jerzyki, odpowiednio ocieplonych oraz zabezpieczonych przed wilgocią i przegrzaniem. Aby zachęcić ptaki do skorzystania z nowego lokum, z głośnika ukrytego w wieży będą emitowane nagrania głosów dorosłych ptaków. W nowym lokum może zamieszkać do 16 par jerzyków, by co roku bezpiecznie i komfortowo wychować młode.


U podnóża wieży powstała „Kwietna łąka”. Liczne gatunki roślin kwiatowych wysiane z nasion traw i kwiatów zebranych m.in. na terenie Parku Pałacowego w Białowieskim Parku Narodowym mają na celu przyciągać roje zapylaczy, takich jak: pszczoły, trzmiele, motyle dzienne i nocne oraz chrząszcze. Owady znajdą tu pokarm, którego brakuje na typowych, osiedlowych trawnikach Karwin.
 
Realizowany przez Gdynię projekt powstał przy współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, Fundacją REMIZA i uzyskał dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasów Państwowych.
Więcej na temat projektu można znaleźć na stronie www.gdynia.pl/jerzyki

fot. Gdynia Zielona i Maciej Szymański