1286 (1086) 2017-08-11 - 2017-08-24

Gdynianin wicemistrzem Europy

Igor Kuczys, 14-letni zawodnik Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka, został wicemistrzem Europy w klasie Optymist. Zawody rozgrywały się od 1 do 5 sierpnia w Bułgarii. Młody żeglarz to rosnąca nadzieja tej dyscypliny sportu w Gdyni. Dziś, 8 sierpnia, z rąk Przewodniczącej Rady Miasta Gdyni Joanny Zielińskiej, odebrał gratulacje za swój wyczyn od prezydenta miasta.
 
Igor w Bułgarii dał wspaniały popis swoich umiejętności. Warunki podczas tegorocznych zawodów nie należały do najłatwiejszych, ale postawa gdynianina była coraz lepsza z wyścigu na wyścig. Ostatecznie, spośród 153 zawodników z 43 krajów, Igor Kuczys musiał uznać wyższość jedynie Serba, Stefana Yuill, który został mistrzem Europy. Trzecie miejsce zdobył reprezentant Grecji.

Ten rok dla Igora Kuczys oznacza pasmo sukcesów – nastolatek wygrał wszystkie imprezy eliminacyjne do mistrzostw świata i Europy. W tym sezonie czekają go jeszcze drużynowe mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa Polski. A od września duża zmiana, oznaczająca dalszy rozwój jego sportowej kariery, czyli przesiadka na większe łódki – klasy Laser 4.7. W przyszłym roku w Gdyni odbędą się mistrzostwa świata w klasie Laser, na których Igor planuje wypaść równie dobrze, co w minionych mistrzostwach Europy. Aby to osiągnąć, czekają go intensywne treningi zimowe u wybrzeży Hiszpanii.

Igor pochodzi z żeglarskiej rodziny – jego tata oraz najstarsza siostra są trenerami żeglarstwa, a młodsza siostra, tak jak Igor, również ściga się w zawodach. Igor obecnie ma dwóch trenerów – starszą siostrę Klaudię Kuczys oraz trenera z Iławy, Michała Maśkiewicza. Jak mówi tata Igora, na szczęście napięty grafik treningowy i wyjazdowy nie koliduje z nauką: – Personel gimnazjum nr 13, do którego chodzi Igor, a w szczególności wychowawczyni, bardzo wspierają jego żeglarską pasję. Gratulujemy!