Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.  Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
1286 (1086) 2017-08-11 - 2017-08-24

Marco Polo powiększy Monako

W miejscu, gdzie jeszcze dzisiaj jest monakijska zatoka, już niedługo powstanie osiedle apartamentowców, promenada i parki. Do tej zmiany przyczyni się m.in. dok Marco Polo, czyli jednostka NB 56 wybudowana w gdyńskiej stoczni CRIST dla francuskiego armatora. Po obiecujących próbach morskich, wypłynął właśnie na swoją „monakijską misję".

W widowiskowej operacji transportowania doku wzięła udział jednostka Sun Rise. Przekazanie Marco Polo w ręce Francuzów oznacza ukończenie blisko rocznych prac nad jednostką, która zostanie wykorzystana do zmiany części zatoki Monako w suchy ląd. W stoczni CRIST powstał innowacyjny pływający dok, który umożliwi rozmieszczenie na dnie morza kesonów betonowych, pełniących rolę fundamentów dla nowego nabrzeża. W opracowaniu projektów, budowy i testów jednostki wykorzystano wiedzę i doświadczenie Polaków.

Dok NB 56 to kolejna realizacja umacniająca pozycję CRIST S.A. na wymagającym, a jednocześnie perspektywicznym, francuskim rynku. Cieszymy się, że po NB 105 Zourite oddajemy kolejną, w pełni wyposażoną jednostkę, przeznaczoną na ten rynek – mówi Tomasz Wrzask, PR Manager CRIST S.A.

Pływający dok jest elementem kontraktu dla firmy Bouygues Travaux Publics, która wraz z partnerami opracowała zabudowę nowej dzielnicy Księstwa Monako. Na powierzchni 60 tys. m kw. powstaną m.in. luksusowe apartamenty, promenada i parki. Osiedle ma stać się atrakcją turystyczną, a jego niezwykłe położenie przyciągnie nowych inwestorów.