1287 (1087) 2017-08-25 - 2017-08-31

Zbliża się VII Weekend Architektury

24.08.2017 r.

Wykłady, prelekcje, pokazy filmowe, warsztaty fotograficzne, wystawy i spacery tematyczne. To wszystko czeka na uczestników Weekendu Architektury. W dniach 24-27 sierpnia odbędzie się już siódma edycja festiwalu.

Gdynia nazywana „białym miastem” w latach 30. XX wieku była ewenementem na skalę europejską. To tu powstawały budynki, których bryły przywodziły na myśl architekturę okrętową z okrągłymi oknami nawiązującymi do bulajów, owalnymi lub ostrymi bryłami budynków, przypominającymi kadłuby statków. Również Gdynia XXI wieku wciąż zachwyca swoją niezwykłą architekturą. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie tu odbywa się festiwal, który rok rocznie gromadzi rzesze mieszkańców, turystów, studentów, architektów i deweloperów zainteresowanych architekturą i harmonią przestrzeni miejskiej.

- Gdynia to jedyne w tej skali miasto w Europie, które w całości powstało w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To największe, nie tylko w Polsce ale i w Europie, żywe muzeum architektury modernistycznej. Weekend Architektury jest doskonałą okazją do jego eksploracji i odkrywania uroków tej miejskiej tkanki. Na program wydarzenia składają się spotkania, prelekcje, prezentacje filmów i fantastyczne spacery modernistyczne z udziałem ekspertów, architektów oraz licencjonowanych przewodników po szlakach gdyńskiego modernizmu. Od 24 do 27 sierpnia do Gdyni zapraszamy miłośników architektury współczesnej – to ich święto – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Popularyzacja gdyńskiego i polskiego modernizmu oraz kreowanie zainteresowania estetyką kompozycji przestrzeni miejskiej, to myśl przyświecająca festiwalowi. Program siódmej edycji, podzielony na bloki tematyczne, jest bardzo bogaty. Z pewnością więc każdy znajdzie coś dla siebie. Odbędą się m.in. Archi Prelekcje, czyli kilkanaście wykładów, w których wezmą udział wybitni polscy architekci, badacze i eksperci architektury. Będą to m.in. Zbigniew Maćków, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Jacek Droszcz, Maria Jolanta Sołtysik, Kazimierz Butelski, Radosław Czerniejewski, Jacek Friedrich, Anna Orchowska-Smolińska i Szymon Piotr Kubiak. Osią przewodnią tegorocznych dyskusji panelowych będą „Miejskie modernizacje”, szczególnie w kontekście dynamicznych transformacji miast XX i XXI w. oraz aktualnie wdrażanych projektów rewitalizacji.

W ramach festiwalu odbędzie się także pokaz filmów dokumentalnych – Archi Film, Archi Spacery, czyli specjalnie opracowane propozycje spacerów tematycznych, Archi Wystawy, czyli wystawy pokonkursowe „Współczesne Atelier” oraz „Gdyński modernizm w obiektywie”, a także „Miejskie modernizacje” i „Architektura polska zagranicą”. Dla pasjonatów fotografii przygotowany został program zajęć w ramach bloku Archi Foto Dzień, a dla dzieci i młodzieży warsztaty – Archi Zabawa.

Wydarzenia odbywać się będą w przestrzeniach miasta, w Obserwatorim Zmian InfoBox Gdynia, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w Muzeum Miasta Gdyni.

Organizatorami wydarzenia jest Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni.

Więcej informacji i szczegółowy program festiwalu na: www.weekendarchitektury.pl.