1290 (1090) 2017-09-15 - 2017-09-21

Autobus sam Cię powiadomi, kiedy przyjedzie

14.09.2017 r.

Zastanawiasz się, o której przyjedzie Twój autobus lub trolejbus, czy nie stoi w korku? Czy zdążysz do szkoły, pracy lub na spotkanie? Sprawdzenie tego właśnie stało się łatwiejsze. Inżynierowie z firmy Yoberi z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia stworzyli urządzenie, dzięki któremu na naszych smartfonach wyświetlać się będą informacje o czasie nadjeżdżającego autobusu lub trolejbusu. Wystarczy, że znajdziemy się w odległości kilkudziesięciu metrów od przystanku.

Działająca od 6 lat gdyńska firma Yoberi z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego specjalizuje się w budowaniu zdalnie zarządzanych systemów mobilnych punktów dostępu do internetu. Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu możliwa jest instalacja sieci także w pojazdach komunikacji miejskiej, m.in. w pociągach, autobusach czy tramwajach.

Beacony to małe nadajniki sygnału radiowego, które mogą komunikować się z aplikacjami na naszych smartfonach za pomocą technologii bluetooth. Gdy znajdziemy się w ich pobliżu z aktywnym bluetoothem, na ekranie naszego telefonu wyświetlą się nadawane informacje. Dzięki nim, będąc - póki co - na 6 wybranych gdyńskich przystankach, możemy sprawdzić na swoich smartfonach za ile minut rzeczywiście przyjedzie nasz środek transportu.

Dane aktualizowane są na bieżąco i uwzględniają wszelkie opóźnienia. Do pobierania informacji nie jest potrzebna aplikacja, wystarczy telefon z Androidem lub iOS z zainstalowaną przeglądarką Chrome. Aby skorzystać z rozkładu wystarczy uruchomić w urządzeniach z systemem Android: bluetooth, lokalizację (GPS) oraz transmisję danych lub Wi-Fi. Użytkownicy systemu iOS muszą dodać widget przeglądarki Chrome na ekran “today”, oraz uruchomić bluetooth. Informacje wysyłane przez beacony pojawią się automatycznie w pasku powiadomień. Po kliknięciu w przesłaną nam wiadomość zostaniemy przekierowani na przeznaczoną dla systemu witrynę, dlatego niezbędne jest połączenie z internetem.

Obecnie do systemu włączone są następujące przystanki:

  • Urząd Miasta Świętojańska
  • Świętojańska - InfoBox
  • Centrum Nauki Experyment - kierunek Gdynia
  • Centrum Nauki Experyment - kierunek Gdańsk
  • Redłowo SKM - Park Technologiczny - kierunek Gdynia
  • Redłowo SKM - Park Technologiczny - kierunek Gdańsk

Ci, którzy wolą pobrać aplikację, znajdą ją pod nazwą Inf.pl w sklepie Play/App Store. Po jej zainstalowaniu wystarczy polubić wybrany przystanek i sprawdzić odjazdy.
System informacji będzie rozwijany i w niedalekiej przyszłości zostaną nim objęte kolejne gdyńśkie przystanki.

fot. kolaż: gdyniamobilna.pl/www.facebook.com/zkmgdynia
  • Dzięki beaconom będziemy mogli sprawdzić dokładny czas przyjazdu środka transportu //fot. mat.prasowe PPNT
  • Dzięki beaconom będziemy mogli sprawdzić dokładny czas przyjazdu środka transportu //fot. mat.prasowe PPNT