1290 (1090) 2017-09-15 - 2017-09-21

Gdyńskie poruszenie na wózkach

Chociaż do kalendarzowej jesieni zostało jeszcze trochę czasu, to za oknami złota pora roku panuje w najlepsze. Jednak nie musi to oznaczać przesiadywania w domu. Pomysł Magdy Biegańskiej na Gdyńskie Poruszenie dla osób z niepełnosprawnościami ma się dobrze i nadal szuka nowych uczestników, nie tylko na zajęcia sportowe. Do programu mogą się włączyć również wolontariusze.
Magda Biegańska pracuje w Urzędzie Miasta w Samodzielnym Referacie Osób Niepełnosprawnych. Kiedy postanowiła wziąć udział w zajęciach z Gdyńskiego Poruszenia, szybko się okazało, że z uczestniczki przeistoczyła się w trenerkę.
Tak powstały zajęcia dla niepełnosprawnych, gdzie rozwijamy się fizycznie. Są to zajęcia sportowe, a także z pokonywania barier architektonicznych. Z czasem okazało się, że młodzież, która przychodzi na zajęcia, bardzo potrzebuje takich spotkań, żeby porozmawiać i poplotkować, więc rozszerzyliśmy wizję Gdyńskiego Poruszenia do funkcji społecznych – tłumaczy Magda Biegańska.
Z upływem czasu doszły wyjścia na miasto: do kina, do teatru, tak by młodzież umiała sobie zorganizować wyjście samodzielnie, a także by wiedziała np. jak zachować się w teatrze. Może to się wydawać prozaiczne, ale bardzo dużo osób nie miało do tej pory takiej możliwości, bo wszędzie poruszają się z rodzicami. Aktywni gdynianie poruszający się na wózkach to nastolatki i osoby dorosłe, które bez problemu znajdują wspólny język. Ostatnio na tapecie jest taniec. Zajęcia taneczne zorganizowane przez stowarzyszenie Cool-awi prowadzi Karina Kocieniewska, specjalistka od tańca terapeutycznego.
Co zrobić, żeby w końcu opuścić cztery ściany? Jak zwykle, zrobić pierwszy krok. – Na pierwsze zajęcia warto przyjść z rodzicami, którzy podtrzymają na duchu i zobaczą jak wyglądają zajęcia. Uczestnicy nawiązują kontakty, korespondują i umawiają się na spotkania. Wszystko dzięki temu, że ktoś kiedyś się zdecydował się wyjść z domu.
Poszukiwani są również wolontariusze.
Spotkania odbywają się w niedzielę w godz. 13.00-15.00. Osoba, która zdecyduje się na wolontariat, nie musi pojawiać się co tydzień. Wystarczy, że poświęci jedną niedzielę w miesiącu. To będzie duża pomoc.
Więcej informacji o zajęciach i wolontariacie na stronach: www.gdyniasport.pl i www.facebook.com.