1290 (1090) 2017-09-15 - 2017-09-21

Oryginalny dach zwiastuje kolejne zmiany w Marszewie

W Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” w Gdyni praca wre. Dzięki unijnemu dofinansowaniu przebudowywana jest wiata ogniskowa. Całość konstrukcji będzie drewniana, a pokrycie dachowe stworzone zostanie z wióra osikowego. Jednak to nie jedyne zmiany, jakie zachodzą w leśnym kompleksie.
Małe, strugane deseczki osikowe przybijane są niezwykle efektowną techniką. Metoda ta robi ogromne wrażenie. Taką formą dachu jest właśnie pokrywana drewniana wiata ogniskowa w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”.
Wiór osikowy jest tradycyjną i ekologiczną formą pokrycia dachowego. Padający deszcz wolno się wchłania, a charakterystyczny zapach osiki odstrasza szkodniki. Układanie dachu z wiórów osikowych jest bardzo praco- i czasochłonne, ale bardzo efektowne. Wynik końcowy oraz fakt, że jest to metoda przyjazna środowisku, rekompensuje jednak wszystko – mówi Łukasz Plonus, specjalista Służby Leśnej ds. komunikacji społecznej i projektów zewnętrznych.
Wrażenie robią również kolejne zmiany, które mają zajść w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” dzięki unijnemu dofinansowaniu. Na wzgórzach otaczających centralną część ogrodu mają powstać ścieżki edukacyjne: „Szlak w korzeniach drzew” i „Szlak Alicji w zaczarowanym lesie”. W ramach obu tych ścieżek zostaną wybudowane domki do złudzenia przypominające hobbicie norki. W obrębie terenu ogrodzonego powstaną też domki na drzewach, mały teatr leśny, parking dla rowerów i dodatkowy plac zabaw oraz dwa miejsca wypoczynkowe również pokryte wiórem osikowym.
Projekt „Kompleksowe zagospodarowanie terenu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 11 Środowisko, Działania 11.4 Ochrona różnorodności biologicznej, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.