1291 (1091) 2017-09-22 - 2017-09-28

Autobusy z USB, trolejbusy do Ergo Areny

Autobusy niskopodłogowe z przyklękiem, rampą, gniazdami USB do ładowania telefonów i elektronicznymi tablicami informacyjnymi, wskazującymi aktualną pozycję na trasie. Trolejbusy na baterie dojeżdżające do Ergo Areny. To już niedaleka przyszłość. Ogłoszono przetargi na dostawę 85 nowych autobusów i trolejbusów.
Pierwszy przetarg dotyczy zakupu 55 autobusów. Do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej ma trafić 30 z nich: 16 pojazdów przegubowych i 14 standardowych. Natomiast do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej – 25 pojazdów: 16 przegubowych i 9 standardowych.
Wszystkie autobusy będą niskopodłogowe z przyklękiem, rampą, miejscem na wózek inwalidzki bądź dziecięcy. Pojazdy wyposażone zostaną w system informacji wizualnej i dźwiękowej, duże wewnetrzne ekrany, zapowiedzi głosowe i klimatyzację. Nowością będą gniazda USB do ładowania telefonu oraz elektroniczne tablice informacyjne, wskazujące aktualną pozycję na trasie – mówi Bogusław Stasiak, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.
Przetarg zostanie rozstrzygnięty 30 października. Pojazdy przegubowe trafią do Gdyni najpóźniej do 8 miesięcy, a standardowe – do 7 miesięcy od daty podpisania umowy.
Drugi z ogłoszonych przetargów dotyczy 30 trolejbusów dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej. 16 z nich będzie przegubowych, mających 18 metrów długości. Natomiast 14 pozostałych to pojazdy 12-metrowe.
Wszystkie nowe pojazdy, dzięki bateriom litowo-jonowym, będą mogły przejechać bez trakcji do 20-25 km. Również w użytkowanych już trolejbusach zamontujemy 21 baterii, które pozwolą przejechać im do 15 km – mówi Tomasz Labuda, wiceprezes PKT.
Przetarg zostanie rozstrzygnięty 31 października. 12 pojazdów standardowych oraz 6 przegubowych wyjedzie na ulice Gdyni w przyszłym roku. To jednak nie koniec dobrych wiadomości.
Od grudnia zeszłego roku trolejbusy bez trakcji dojeżdżają do Fikakowa. W przyszłym planowane jest wydłużenie linii 29 do Demptowa, a linii 31 do Ergo Areny na granicy Sopotu i Gdańska – zdradza Tomasz Labuda, wiceprezes PKT.
Rok 2018 w gdyńskiej komunikacji miejskiej zapowiada się więc bardzo obiecująco.