1291 (1091) 2017-09-22 - 2017-09-28

Tak będzie wyglądać muszla koncertowa po remoncie

21.09.2017 r.

W lipcu wyłoniono inwestora, dzięki któremu już niedługo gdyńska muszla koncertowa zyska zupełnie nowe oblicze, a wraz z nim nowe funkcje. Teraz rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną muszli po planowanej renowacji. Zwycięska praca połączyła tradycję z nowoczesnością.

Jak tłumaczy Piotr Jankowski z firmy Investownia, inwestor wyłoniony w lipcu w drodze przetargu, przez ostatnie dwa miesiące cztery biura architektoniczne pracowały nad koncepcją architektoniczną modernizacji gdyńskiej muszli koncertowej. – Najważniejsze było połączenie w niej funkcji kulturalono-rozrywkowej z działalnością gastronomiczną. Chodziło o znalezienie najlepszego rozwiązania dla spełnienia naszej misji, czyli renowacji muszli, ożywienia przyległych terenów i stworzenia miejsca do organizacji imprez, wydarzeń kulturalnych oraz koncertów – tłumaczy przedsiębiorca.
 
Sąd Konkursowy w składzie: wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, Architekt Miejski Renata Stelmach, architekt Jacek Droszcz oraz prezes i wiceprezes firmy Investownia (Piotr Jankowski i Anna Wylężek) w miniony piątek, 15 września, wydał werdykt. Zwyciężył projekt autorstwa trzech młodych architektów zaangażowanych w gdyński design i innowacje: Paulina Kisiel, Łukasz Pisarek i Bartosz Kisiel.
 
Członkowie Sądu Konkursowego przyznali pierwszą nagrodę za „szczególne i udane wyeksponowanie historycznej formy muszli koncertowej, udaną propozycję powiększenia kubatury obiektu elementami tłowymi oraz wrażliwe i harmonijne zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w połączeniu z elementami historycznymi”.
 
Trzeba zaznaczyć, że powstała koncepcja to projekt wstępny – tłumaczy Piotr Jankowski. – Sąd Konkursowy skierował do architektów uwagi, które zostaną wprowadzone podczas tworzenia dokumentacji wykonawczej. Następne miesiące zatem upłyną pod znakiem dopracowywania koncepcji, uzgodnień i pozwoleń z UM Gdyni. W pierwszej połowie 2018 roku liczymy na rozpoczęcie prac budowlanych – dodał.
 
Przypomnijmy, w drodze przetargu oraz licytacji ceny, za kwotę 5 tys zł netto miesięcznie miasto wydzierżawiło spółce Investownia muszlę koncertową oraz przylegający do niej teren na 20 lat. To łącznie niemal 600 m2 powierzchni, na której inwestor będzie mógł prowadzić działalność rozrywkową i gastronomiczną. Gdynia zarezerwowała sobie możliwość bezpłatnej organizacji miejskich imprez kulturalnych w muszli. Rozbudowa bryły muszli musi zatem wiązać się z zapewnieniem zaplecza dla występujących w muszli artystów (garderoby, węzły sanitarne, prysznice).

Podpisanie umowy z inwestorem planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Od tego momentu będzie on miał półtora roku na zakończenie prac adaptacyjnych i remontowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, muszla koncertowa w nowej odsłonie powinna zostać udostępniona mieszkańcom wiosną 2019 roku.
  • Wizualizacja koncepcji architektonicznej muszli koncertowej po renowacji
  • Wizualizacja koncepcji architektonicznej muszli koncertowej po renowacji