1294 (1094) 2017-10-13 - 2017-10-19

Klasyka o wielu twarzach. Nadchodzi Gdynia Classica Nova

Jubileuszowa, 20. edycja festiwalu Gdynia Classica Nova rozpocznie się w piątek, 13 października. W programie tego ponaddwutygodniowego wydarzenia znajdziemy koncerty popularyzujące muzykę klasyczną z różnych kręgów – od organowej po współczesną. Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej edycji będzie słynne na całym świecie akordeonowe Motion Trio.
 
Pierwszym koncertem w ramach Gdynia Classica Nova będzie występ Wojtka Staroniewicza i Artura Jurka pod hasłem „Wariacje na temat” na… dworcu PKP Gdynia Główna (13.10, godz. 16.00). To zresztą nie jedyny koncert odbywający się w tej przestrzeni. Ideą tych występów jest zaprezentowanie nowego sposobu odbioru muzyki klasycznej – wychodzenie z nią do ludzi, w miasto, na ulice. Z kolei oficjalny koncert inauguracyjny odbędzie się 14.10 o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. Wystąpią: Woytek Mrozek (klarnet, dyrygent, aranżacje), Agata Sava (mezzosopran), Maryjan Lomaha (skrzypce), Miroslav Krila (dyrygent) oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii w Tarnopolu.
 
Wykonawcy oraz repertuar festiwalu dobierani są według klucza gwarantującego najwyższy poziom. Usłyszymy m.in. Grupę MoCarta podczas występu zatytułowanego „Ale CZAD!”, organistę Romana Peruckiego czy Motion Trio – światowej klasy akordeonistów, którzy wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. W programie imprezy znajdą się zarówno kompozycje dawnych mistrzów – Jana Sebastiana Bacha, Georgesa Bizeta, Jana Brahmsa, Fryderyka Chopina, Dymitra Szostakowicza, jak i kompozytorów współczesnych – Krzesimira Dębskiego, Wojciecha Kilara, Ennio Morricone czy Janusza Wojtarowicza.
 
Festiwal Gdynia Classica Nova przez 16 lat organizowany był jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Stanowił dla gdynian praktycznie jedyną okazją do obcowania na żywo z muzyką klasyczną. – Przez te wszystkie lata staraliśmy się wspierać naszą publiczność w procesie dojrzewania do odbioru muzycznych propozycji festiwalu. Organizowaliśmy m.in. działania edukacyjne oraz całoroczny program koncertowy w ramach cyklu Niedziela Melomana. Dzięki temu udało się nam pozyskać całe rzesze nowych melomanów, którzy obecnie tworzą kilkutysięczną grupę wiernych fanów festiwalu – tłumaczy Krzysztof Dąbrowski, dyrektor artystyczny Gdynia Classica Nova.
 
I dodaje: – Rosnąca dojrzałość i gotowość do przyjęcia przez naszych słuchaczy coraz ambitniejszych wyzwań artystycznych, nowe sale koncertowe (…) oraz rosnące oczekiwania widowni skłoniły nas do rewizji programowej i formalnej Festiwalu. Postanowiliśmy kontynuować i rozwijać wymiar edukacyjny projektu, a repertuar, który dotychczas ograniczał się do muzyki sakralnej, poszerzyliśmy o świeckie dzieła muzyki klasycznej, także w ich współczesnych opracowaniach. W 2014 roku zmieniliśmy nazwę festiwalu na Gdynia Classica Nova.
 
Program festiwalu oraz informacje o biletach dostępne na stronie: http://gcn.gdynia.pl/.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.10.2017 16:32
  • ikona

    Autor: Barbara Betlejewska (b.betlejewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.10.2017 16:33
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona