Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
1294 (1094) 2017-10-13 - 2017-10-19

Szukamy nowych pomników przyrody

Jesień sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. W tym roku, podczas spacerów po lasach i parkach, warto jednak przyglądać się naturze jeszcze dokładniej, niż zwykle. Biuro Ogrodnika Miasta zaprasza wszystkich gdynian do udziału w wielkich poszukiwaniach. Ich celem będą wyjątkowe znaleziska – nowe gdyńskie pomniki przyrody. Chodzi o wyłowienie z gąszczu gdyńskiej zieleni wyróżniających się swą urodą, wielkością lub nietypowym kształtem drzew lub krzewów.
Gdynia postanowiła poszerzyć swoją kolekcję pomników przyrody, włączając w to działanie mieszkańców.
Akcja „Moje drzewo – nasz pomnik” ma pomóc w objęciu ochroną jak największej ilości drzew i krzewów na terenie gminy Gdynia.
Istnieją orientacyjne wymiary drzew kwalifikujące je do ochrony pomnikowej. Są to średnice i obwody mierzone na wysokości tzw. pierśnicy czyli 130 cm od ziemi. Jednak, ze względu na ogromną zmienność i różnorodność otaczającej nas przyrody, sprecyzowanie dokładnych cech dla kandydatów na obiekty prawnie chronione jest trudne. Czasem drzewa o mniejszych rozmiarach mogą stanowić dla konkretnego regionu najcenniejsze okazy. Niektóre z nich mogą mieć także wartość historyczną – ze względu na wyjątkowe wydarzenia z nimi związane, czy kulturową – powiązane z legendami czy wierzeniami ludowymi. Informacje potrzebne do zgłoszenia: wymiary (średnica lub obwód, mierzone na wysokości 130 cm od ziemi, wysokość (ewentualnie), w przypadku krzewów – pole powierzchni), lokalizacja: adres bądź namiary GPS, nr działki, cechy charakterystyczne (jeśli występują), zdjęcie proponowanego obiektu, dane osoby zgłaszającej.
Jeśli proponowany obiekt jest związany z wydarzeniem historycznym lub ma wartość kulturową, należy dodać jego krótki opis
Akcja trwa do 31 października.
Propozycje należy przesyłać na adres: mojedrzewo@gdynia.pl.
Więcej na www.gdynia.pl/mojedrzewo.