1298 (1098) 2017-11-10 - 2017-11-16

99. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

11 listopada Gdynia tradycyjnie uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 99. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Międzypokoleniowa Parada Niepodległości oraz koncerty pieśni patriotycznych, przedsięwzięcia teatralne i performerskie, warsztaty, otwarte muzea oraz Bieg Niepodległości – oto uroczyste obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Gdyni. O godz. 8.00 okręty Marynarki Wojennej podniosą wielką galę banderową.

Capstrzyk Niepodległości w wigilię święta
10 listopada tradycyjnie odbędzie się w Gdyni „Capstrzyk Niepodległości”. Uroczystość uświetni udział Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej RP.
Rozpoczęcie uroczystego Capstrzyku Niepodległości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolnej Polski przy Urzędzie Miasta Gdyni. Zakończenie: skwer Kościuszki przy płycie pomnika Marynarza Polskiego.
Program Capstrzyku Niepodległości:
− o godz. 17.00 − złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem,
− o godz. 17.30 − przemarsz ul. Świętojańską na skwer Kościuszki.

Święto Niepodległej po gdyńsku
Już o godz. 8.00 okręty Marynarki Wojennej podniosą wielką galę banderową. A Wielka Parada Niepodległości, czyli główne wydarzenie uroczystych obchodów 99. Gdyńskich Urodzin Niepodległej rozpocznie się o godz. 12.00.
W programie także Bieg Niepodległości, akcja Otwarte Muzea, warsztaty dla dzieci oraz wystawa i wspólne śpiewanie na placu Grunwaldzkim.
Gdyńska Parada Niepodległości wystartuje 11 listopada w samo południe. Ze względu na prowadzone remonty w okolicach Dworca SKM tegoroczna trasa została zmodyfikowana.
Biało-czerwony korowód wyruszy z placu Gdynian Wysiedlonych. Dalej przejdzie ulicami Starowiejską, 3 Maja, 10 Lutego, aż do skweru Kościuszki. Tam, pod płytą pomnika Marynarza Polskiego, ok. godz. 13.00 odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych.
Po zakończeniu parady, ok. godz. 14.00 Rafał Ostrowski, aktor Teatru Muzycznego, przy akompaniamencie muzyków poprowadzi wspólne śpiewanie na placu Grunwaldzkim.
Zabrzmią pieśni patriotyczne, ale także szlagiery, przy których bawiono się w okresie międzywojennym.
Na chętnych tego dnia czeka również prezentacja zabytkowych samochodów na parkingu przy ulicy Jerzego Waszyngtona, otwarte muzea − Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, OPR Błyskawica oraz wystawa Demonstracja sztuki w mieście − Teatr Gdynia Główna, którą można będzie oglądać na placu Grunwaldzkim.
Dla najmłodszych przygotowane zostały warsztaty plastyczne w Gdynia InfoBox (w godz. 10.00-14.00, samodzielnie będzie można wykonać ozdoby niepodległościowe, animatorki pokażą zrobić flagi, kotyliony oraz wiatraczki w barwach narodowych − wstęp wolny), a miłośnicy muzyki mogą udać się na popołudniowy koncert Przywrócić pamięci − muzyka solowa i kameralna Szymona Laksa.
Więcej informacji na stronie www.paradagdynia.pl.

Muzycznie na Święto Niepodległej
Chór „Symfonia” zaprasza na koncerty:
– 11 listopada o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej (Karwiny I, ul. Korzenna 2).
Wystąpią: Chór „Symfonia” i Chór „Cantamus Reginae” oraz orkiestra smyczkowa pod batutą Bogny Swiłło.
– 12 listopada o godz. 14.00 w kościele oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40).
W programie recytacje uczniów VI LO (przygotowanie: Jadwiga Szreter).
Wystąpią: Chór „Symfonia” i Chór „Cantamus Reginae” oraz orkiestra smyczkowa pod batutą Bogny Swiłło.
Wstęp wolny.
Koncerty dofinansowane przez miasto w ramach konkursu „Przyjazna Dzielnica”.
***
Gdyńskie przedszkola nr 11 „Pod Kasztanami”, nr 35 „Pod Żaglami”, nr 43 „Jantarek” oraz nr 48 „Morska Przygoda” zapraszają 17 listopada o godz. 16.00 na koncert patriotyczny pt. „Kto Ty jesteś? Polak mały!” w wykonaniu dzieci.
Koncert odbędzie się w Klubie Garnizonowym 3. Flotylli Okrętów (kinoteatr „Grom”, rondo Bitwy pod Oliwą). Wstęp wolny.

W intencji ojczyzny
Uroczyste obchody Święta niepodległości w Śródmieściu rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26).
***
Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych oraz ksiądz prałat doktor Sławomir Decowski zapraszają 11 listopada na uroczystości z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (Obłuże, pl. św. Andrzeja 1).
O godz. 10.00 uczestnicy przejdą pod pomnik Pamięci Rozstrzelanych Harcerzy i złożą kwiaty, aby uczcić pamięć 11 harcerzy rozstrzelanych przez niemieckiego okupanta 11 listopada 1939 r.
W uroczystości wezmą udział również Ochotnicza Straż Pożarna i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy PKM Gdynia oraz poczty sztandarowe.

Otwarte muzea
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 11 listopada o godz. 21.00 na nocny spacer historyczny po Śródmieściu w ramach uczczenia Dnia Niepodległości.
Podczas spaceru uczestnicy zapoznają się z historią modernistycznego miasta z akcentami protestanckimi w tle.
Udział bezpłatny.
Również wstęp do muzeum będzie tego dnia bezpłatny.
***
Z okazji Święta Niepodległości Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza do nieodpłatnego zwiedzania Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum Marynarki Wojennej (w godz. 9.00-16.00) oraz okrętu-muzeum „Błyskawica” (w godz. 10.00-11.30 i 14.00-16.00).
***
11 listopada Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej i wystawę „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”.
Wejście na wystawy będzie tego dnia bezpłatne.

Zmiany w organizacji ruchu w dniach 10-11 listopada
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni informuje, że w związku z obchodami Święta Niepodległości w piątek 10 listopada odbędzie się Uroczysty Capstrzyk Niepodległości. W związku z powyższym w godz. 16.30-18.45 z ruchu kołowego wyłączone zostaną ulice:
– skwer Kościuszki (od skrzyżowania z ul. Świętojańską do ul. Waszyngtona),
– Świętojańska (od skrzyżowania z al. Marsz. Piłsudskiego do ul. ul. Żołnierzy I Armii WP),
– al. Marsz. Piłsudskiego (pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Legionów i ul. Świętojańską),
– ul. Bema (pomiędzy skrzyżowaniami z al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Żołnierzy I Armii WP),
Ze względu na wymogi zachowania bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich uczestników ruchu drogowego prosimy o stosowanie się do wskazań biorących udział w zabezpieczeniu imprezy funkcjonariuszy Policji, strażników Straży Miejskiej oraz oznakowanych członków służby porządkowej i informacyjnej organizatora.
***
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni informuje, że w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada odbędzie się parada „Gdyńskie Urodziny Niepodległej”. W związku z powyższym przewidywane są poniżej wymienione zmiany w organizacji ruchu:
– od godz. 10.30 zamknięcie ul. Starowiejskiej (odcinek od skrzyżowania z ul. Dworcową do skrzyżowania z ul. 3 Maja). 11 listopada prawa strona ulicy objęta zostanie zakazem zatrzymywania się,
– od godz. 11.15 zamknięcie ul. Dworcowa (od skrzyżowania z ul. Wójta Radtkego),
– w godz. 11.50-14.30 stopniowo wyłączone z ruchu kołowego zostaną: ul. Podjazd, ul. 3 Maja (od skrzyżowania z ul. Wójta Radtkego do ul. Stefana Batorego), ul. 10 Lutego, skwer Kościuszki, ul. Borchardta i ul. Waszyngtona (od skweru Kościuszki do skrzyżowania z Derdowskiego/Hryniewickiego).
Ruch na poszczególnych ulicach i ich fragmentach przywracany będzie w miarę opuszczania jezdni przez uczestników parady i biorące w niej udział zabytkowe pojazdy.
Ze względu na wymogi zachowania bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich uczestników ruchu drogowego prosimy o stosowanie się do wskazań biorących udział w zabezpieczeniu imprezy funkcjonariuszy Policji, strażników Straży Miejskiej oraz oznakowanych członków służby porządkowej i informacyjnej organizatorów wydarzeń.