1298 (1098) 2017-11-10 - 2017-11-16

Ruszyło nowe przedszkole na Cisowej

Ruszyło nowe przedszkole na Cisowej //fot. Karol Stańczak

Ruszyło nowe przedszkole na Cisowej //fot. Karol Stańczak

09.11.2017 r.

Ma sześć sal dydaktycznych, specjalistyczne gabinety logopedyczne i pedagogiczne oraz nowoczesny plac zabaw, a jego aranżacja przypomina leśny zakątek. Od dziś w Gdyni, przy ul. Chylońskiej 237, działa nowe przedszkole. Uczy się tam 156 dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat.

Od 2 listopada 2017 roku w Gdyni działa nowa placówka dla najmłodszych mieszkańców miasta. To przedszkole nr 56, które mieści się w Gdyni Cisowej, przy ul. Chylońskiej 237. W jego oficjalnym otwarciu wzięli udział m.in.: Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni oraz Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty.  


 
Kiedyś w tym budynku funkcjonował Zespół Szkół Ekologicznych. Dziś otwieramy tu nowoczesne przedszkole. Zostało ono całkowicie dostosowane, pod względem bezpieczeństwa i potrzeb, do najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Już niedługo otworzymy tu też żłobek – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
 
W przedszkolu jest sześć sal dydaktycznych, gabinet terapii logopedycznej i pedagogicznej, szatnia, pomieszczenia administracyjne i socjalne dla pracowników oraz nowoczesny plac zabaw. Wnętrza są wyposażone w estetyczne, atestowane meble, wykładziny, pomoce dydaktyczne i zabawki. Dodatkowo przestrzenie dla dzieci są przygotowane tak, żeby mogły też same je tworzyć.
 
Przedszkole urządzone jest w aranżacji przypominającej leśny zakątek. Sale są bogato wyposażone zarówno w pomoce dydaktyczne, jak i w sprzęt multimedialny. Na ścianach mamy tablice magnetyczne pomalowane specjalna farbą, która przyciąga magnesy i dzieci będą mogły tworzyć własne kompozycje. Są też ściany, które zastępują nam tablice i po których będzie można rysować – podkreśla Katarzyna Rutz, dyrektor przedszkola nr 56 w Gdyni.
 
W nowej placówce uczy się 156 dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Są one podzielone na sześć grup – właśnie pod względem wieku. Nad ich edukacją i bezpieczeństwem czuwa 31 osób, w tym 13 nauczycieli z wysokimi kwalifikacjami pedagogicznymi. Wśród nich są: logopedzi, oligofrenopedagodzy, czy nauczyciele języka angielskiego.
 
Budowa przedszkola rozpoczęła się 2 czerwca 2017 roku. Łączny koszt jego uruchomienia i wyposażenia nowego wyniósł ponad 2 mln zł. W styczniu, także w tym miejscu, jest planowane otwarcie żłobka.
 
Przedszkole nr 56 to kolejne otwarte w Gdyni przedszkole w tym roku szkolnym.1 września działalność rozpoczął Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 przy ul. Nagietkowej na Dąbrowie. W najbliższym czasie planowe jest otwarcie jeszcze dwóch placówek: w listopadzie - przedszkola nr 57, przy ul. Chwaszczyńskiej 26 oraz w styczniu 2018 roku – przedszkola nr 58, przy ul. Kwiatkowskiej 23.
 
W sumie w Gdyni działają 42 przedszkola. Od tego roku szkolnego w mieście jest o 1066 miejsc przedszkolnych więcej. W zeszłym roku było ich 4950, teraz jest już ponad 6 tysięcy.
  • Otwarcie przedszkola na 56 w Gdyni
  • Szatnie w przedszkolu nr 56 w Gdyni
  • Uroczyste otwarcie nowego przedszkola nr 56 w Gdyni
  • Przecięcie wstęgi podczas otwarcia przedszkola nr 56 w Gdyni
  • Odsłonięcie tabliczki z nazwą przedszkola
  • Dzieci bawią się w sali dydaktycznej przedszkola nr 56
  • Wystrój sali dydaktycznej w przedszkolu nr 56
  • Sala dydaktyczna w przedszkolu nr 56 w Gdyni
  • Sala dydaktyczna w przedszolu nr 56 w Gdyni
  • Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz i dyrektor przedszkola nr 56 w Gdyni, Katarzyna Rutz podczas otwarcia