1299 (1099) 2017-11-17 - 2017-11-23

Gdynianka „Człowiekiem bez barier 2017”

Twórczyni internetowego „Bazarku na rzecz podopiecznych hospicjów”, wolontariuszka w hospicjach, organizatorka wielu akcji pomocowych dla potrzebujących – Judyta Bork – zwyciężyła w głosowaniu publiczności XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Człowiek bez barier”.

Gdynianka Judyta Bork – w głosowaniu czytelników portalu niepelnosprawni.pl – otrzymała aż 3454 głosów – najwięcej spośród 20 kandydatów z całej Polski.

Judyta Bork to osoba, która pomimo swojej niepełnosprawności i trudności zdrowotnych syna, z pasją niesie pomoc innym w potrzebie, poprzez angażowanie się w wiele inicjatyw. Do 2015 roku organizowała akcje pomocowe dla rodzin, później otworzyła się na pomoc dla hospicjów.

Dwa lata temu stworzyła na Facebooku Bazarek na rzecz podopiecznych Hospicjów – stronę, na której prowadzone są licytacje rozmaitych fantów. Inicjatywa okazała się olbrzymim sukcesem, z korzyścią dla podopiecznych wielu placówek (wsparcie otrzymały m.in. hospicja w Gdyni, Policach, Łodzi, Tychach, Warszawie, Chojnicach). Symboliczną maskotką Bazarku zaś stał się – wymyślony przez Judytę – Hospicjusz.

W 2016 roku Bazarek na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z gdyńskiego hospicjum został nagrodzony Srebrnym Śledziem w konkursie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych – w kategorii Projekt Roku.

„Człowiek bez barier” to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, skierowany do osób z niepełnosprawnościami. Każdy z nominowanych przełamuje bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.