Dowództwo Marynarki Wojennej informuje o salutach armatnich, które zostaną oddane z ORP „Błyskawicy” w piątek, 24 czerwca od godz. 9.30 i niedzielę, 26 czerwca od godz. 12:00. Więcej informacji. Dowództwo Marynarki Wojennej informuje o salutach armatnich, które zostaną oddane z ORP „Błyskawicy” w piątek, 24 czerwca od godz. 9.30 i niedzielę, 26 czerwca od godz. 12:00. Więcej informacji.
1299 (1099) 2017-11-17 - 2017-11-23

Skandynawia zawładnie Gdynią w weekend

Czy kraje skandynawskie to naprawdę raj na Ziemi i fantastyczne miejsce do życia? Jakie są różnice i zalety w tamtejszym stylu wychowania i modelu rodziny? To tylko niektóre tematy, nad którymi będą się zastanawiać uczestnicy trzydniowego cyklu „Czytanie [o] północy”. Odbędzie się ono w Muzeum Emigracji w Gdyni. Ma na celu poszerzyć wiedzę o krajach skandynawskich.

„Czytanie [o] Północy” to cykl spotkań z autorami literatury faktu, którzy piszą o Skandynawii. Potrwa on trzy dni. Rozpocznie się w piątek, 17 listopada, a zakończy w niedzielę, 19 listopada. W tym czasie uczestnicy dowiedzą się więcej o krajach skandynawskich.

Nikt nie opowie o Skandynawii tak dobrze, jak pisarze-emigranci. Dlatego głos zabiorą autorzy, którzy są związani z tymi krajami od lat: Maciej Zaremba-Bielawski, Katarzyna Tubylewicz, Ilona Wiśniewska, Katarzyna Molęda, a także Maciej Czarnecki.

„Czytanie [o] Północy” to jednak nie tylko spotkania autorskie. Organizatorzy przygotowali także wiele innych atrakcji. W programie są także m.in.: pokaz filmu Dariusza Gajewskiego pt. „Obce niebo”, czy koncert wiolonczelowy Agaty Kurzyk. Dla najmłodszych zaplanowano spotkanie z literaturą szwedzką. Dzieci posłuchają dwóch książek szwedzkich autorek w interpretacji aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni oraz Teatru Wybrzeże.

Ważnym punktem będzie też interdyscyplinarna debata „Czy każda matka chce być Szwedką?”. W debacie weźmą udział psycholożki i badaczki: Natalia Fiedorczuk-Cieślak, dr Małgorzata Zielińska, dr Natasza Kosakowska-Berezecka, czy dr Urszula Chowaniec. Całość poprowadzi dr Anna Kronenberg.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej: http://www.polska1.pl/