1301 (1101) 2017-12-01 - 2017-12-07

Gdyńskie Mikołajki 2017

Już w nadchodzący weekend na mniejszych i większych gdynian czekają liczne atrakcje mikołajkowe. Tradycyjnie miejskie mikołajki odbędą się 6 grudnia na placu Grunwaldzkim. Zapraszamy od godz. 17.30. A to szczegóły wydarzeń:

MIKOŁAJE NA MOTOCYKLACH PRZEJADĄ ULICAMI TRÓJMIASTA
W niedzielę 3 grudnia ulicami Trójmiasta przejedzie wielka mikołajowa parada na motocyklach. Impreza ma swoją długoletnią tradycję, której korzenie sięgają roku 2003, a jej celem jest pomoc dzieciom w trudnej sytuacji materialnej, maluchom z domów dla dzieci i tym, które przebywają w szpitalach lub cierpią na choroby zagrażające ich życiu.
W tym roku parada wyrusza z Gdańska. Zbiórka o godz. 9.00 pod Stadionem Energa, skąd kolumna około godziny 11.00 wyruszy ulicą Marynarki Polskiej, zawracając pod Zieleniakiem i dalej główną arterią przez Sopot w stronę Gdyni.

W południe dotrze na parking pod gdyńskim akwarium, gdzie odbędzie się wielki finał. Stamtąd mniejsze grupy Mikołajów rozjadą się do szpitali i domów dziecka, wioząc uśmiechy i paczki tym, którzy nie mogli dotrzeć na imprezę.
Zarówno na starcie, jak i na mecie, czas umilać będą zgromadzonym pozytywne rytmy oraz Sławek Bieniek (jeden z laureatów Idola) z ekipą. Meta w Gdyni przywita Mikołajów oraz widzów koncertem z prawdziwego zdarzenia. Zagrają: Milena Szymańska, uczestniczka programu The Voice Of Poland. Zespoły muzyczne: Old Young, Mid Night, ReqUest, Dogs on acid oraz gościnnie wystąpi Przemysław Krauza „Herr Fllick” harmonijka, i zespół - In My Pocket. Ponad to tradycyjnie już nastąpi ogłoszenie laureatów motomikołajowych konkursów oraz to co najważniejsze – wyników finansowych zbiórek i frekwencją na tegorocznej paradzie.

Warunkiem uczestnictwa w paradzie jest wykupienie biletu „cegiełki” w kwocie nie mniejszej niż 25 zł (w przedsprzedaży) lub 30 zł w dniu imprezy, wykupując ją na bramkach wjazdowych w Gdańsku. Cegiełki na paradę można tradycyjnie nabyć w sklepach i serwisach motocyklowych na terenie Trójmiasta. Lista tych miejsc udostępniona jest na stronie www.mikolaje.gd.pl oraz profilu parady Mikołaje na motocyklach na Facebook’u:
http://www.facebook.com/MikolajeNaMotocyklach.

Warto dodać, że w ciągu 15 lat udało się ufundować ponad sto pięćdziesiąt tysięcy ciepłych posiłków dla wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych na terenie woj. pomorskiego, dotrzeć z podarunkami do tysięcy małych pacjentów przebywających na oddziałach trójmiejskich szpitali. Suma zebranych środków od powstania imprezy do XIV edycji w roku 2016 przekroczyła 700 000 zł.

MIKOŁAJKI NA PLACU GRUNWALDZKIM
6 grudnia na placu Grunwaldzkim, wspólnie ze śnieżynkami i aktorami Grupy Teatralnej Scena 138 będziemy przywoływać Świętego Mikołaja, który swoją obecnością wyczaruje świąteczny nastrój. Zapraszamy młodszych i starszych już od 17.30.

W programie m.in. rozgrzewka z aktorami, gry i zabawy integrujące wszystkie dzieci przed sceną, wspólna nauka tańca i śpiewu, którym przywitamy Świętego. Szczególnym punktem programu tegorocznych gdyńskich Mikołajek będzie koncert dziecięcego zespołu ARKA NOEGO, który wykona swoje najpopularniejsze utwory, zachęcając zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewania i świątecznej zabawy.

Oprócz scenicznych atrakcji, w ten grudniowy wieczór, rozgrzewać będzie nas gorąca czekolada, a na zakończenie wydarzenia Święty Mikołaj, wspólnie z prezydentem Gdyni, Wojciechem Szczurkiem uruchomią lawinę świetlnych iluminacji, zarówno tych podniebnych jak i choinkowych.

Pozostałe wydarzenia mikołajkowe w Gdyni:
ZŁAZ MIKOŁAJKOWY
Klub Krajoznawców „BLIZA” Oddział Morski PTTK w Gdyni zaprasza w sobotę 2 grudnia na XVII Złaz Mikołajkowy z metą na Świętej Górze w Chyloni, w miejscu kultu św. Mikołaja.
Trasy złazu:
Trasa nr 1 - 5 km. Zbiórka: Dom Towarowy w Chyloni o godz. 11.00. Przebieg: Chylonia, ul. Kartuska – ścieżki piesze T.P.K- Święta Góra.
Trasa nr 2 - 8 km. Zbiórka: ul. Warszawska i róg ul. Wolności o godz. 10.15. Przebieg: ul. Wolności – leśne ścieżki pieszo-rowerowe TPK-Grabówek - Pomnik Leśnika-Chylonia, Święta Góra.
Trasa nr 3 - dowolna liczba km. Trasa dowolna z metą: Chylonia, Święta Góra w godz. 12.15 - 13.00.
Meta Złazu: Chylonia, Święta Góra o godz. 12.15
Złaz dla dzieci i młodzieży, także niepełnosprawnej, tylko pod opieką dorosłych. Wspólna wędrówka zakończona zostanie spotkaniem ze Świętym Mikołajem. Każdy uczestnik złazu jest zobowiązany przynieść ze sobą upominek o wartości do 5 zł. Zebrane upominki zostaną rozdane na spotkaniu ze św. Mikołajem. Każda grupa może spotkać się indywidualnie ze św. Mikołajem.
Zgłoszenia przyjmuje Oddział Morski PTTK. Informacje OM PTTK: e-mail: wrzosekgdynia@wp.pl i tel. 500 657 834.

MIKOŁAJKI U JEZUITÓW
Zespół Szkół Jezuitów zaprasza 2 grudnia na Charytatywne XIII Mikołajki u Jezuitów - czyli z sercem dla dzieci z domu hospicyjnego Bursztynowa Przystań.
Celem imprezy jest zebranie środków na zakup najpotrzebniejszych rzeczy oraz przygotowanie upominków dla dzieci, przebywających w domu hospicyjnym w Gdyni.
Wydarzenie odbędzie się na terenie Zespołu Szkół Jezuitów przy ul. Tatrzańskiej 35 w godzinach 10.00 – 14.00.

MIKOŁAJOWE SPOTKANIA MODELARSKIE
Klub MW i Sekcja Modelarska „Kompas” zapraszają 3 grudnia od godz. 10.00 na II Trójmiejskie Mikołajowe Spotkania Modelarskie.
Wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych modelarstwem, bez ograniczeń wiekowych. Na najmłodszych czeka słodka niespodzianka. Zajęcia odbędą się w sali kolumnowej Klubu MW, ul. Zawiszy Czarnego 1. Wstęp wolny.

ZABAWA MIKOŁAJKOWA DLA NAJMŁODSZYCH
Klub Rodzica Razem na Działkach Leśnych, Fundacja WspólDzielnia oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają, w ten jedyny i długo wyczekiwany przez dzieci dzień w roku, do Filii MBP nr 16 na zabawę mikołajkową.
Będą wspólne tańce i śpiewanie piosenek o tematyce zimowej, rozmowy o św. Mikołaju (poprzedzone czytaniem opowieści), gry i zabawy ogólnorozwojowe oraz poczęstunek. Każde dziecko zostanie obdarowane upominkiem. Podczas wydarzenia będą robione pamiątkowe zdjęcia.
Zabawę poprzedzi spotkanie, które odbędzie się 5 grudnia o godz. 11.30. Będzie poświęcone wspólnemu tworzeniu ozdób świątecznych i dekoracji Gdyńskiej Biblioteki Miejskiej Filii nr 16.
Szczegóły na: https://www.facebook.com/KlubRodzicaRAZEM/
Zabawa Mikołajkowa rozpocznie się 6 grudnia o godz. 16.00. w filii przy ul. Warszawskiej 3.
W zabawie mogą wziąć udział dzieci do lat 4 wraz z opiekunami. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.

MIKOŁAJKI W AKWARIUM GDYŃSKIM
W tegoroczne Mikołajki na terenie Akwarium Gdyńskiego 6 grudnia spotkać będzie można Świętego Mikołaja, który rozdawać będzie najmłodszym słodkości. Dodatkowo każdy z gości odwiedzający Akwarium będzie mógł wziąć udział w loterii fantowej, w której do wygrania będą różne wodne, edukacyjne i bajkowe upominki. Obie atrakcje będą mieć miejsce w godzinach otwarcia Akwarium – od godz. 10.00 do 17.00.
Bilety dostępne na https://sklep.akwarium.gdynia.pl/

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE
Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin zaprasza wszystkich Podopiecznych i Opiekunów chorych na chorobę Parkinsona, na spotkanie mikołajkowe, które odbędzie się w pierwszą sobotę grudnia, 2.12.2017 r. o godz. 10.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31.

MIKOŁAJKOWY KOMPAS
9 grudnia Gdyński Klub Z kompasem zaprasza na magiczną imprezę na orientację „Mikołajkowy Kompas” rozgrywaną we wspaniałej, przedświątecznej atmosferze.
Do wyboru cztery trasy piesze i jedna rowerowa. Na wszystkich uczestników czekają bogate pakiety startowe, mikołajkowe czapki, kolorowe numery startowe, obfity rajdowy bufet i nagrody, o które naprawdę warto powalczyć.
Informacje i zapisy:
www.zkompasem.pl

Uwaga! Zmiany w organizacji ruchu
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni informuje, że w związku z paradą: „Mikołaje na Motocyklach” na trasie Gdańsk - Sopot - Gdynia 3 grudnia od godziny 11.00 do 13.00 na terenie Gdyni stopniowo wyłączane będą z ruchu następujące ulice:
- al. Zwycięstwa,
- al. Marsz. Piłsudskiego,
- Świętojańska,
- Skwer Kościuszki,
- al. Jana Pawła II.
Po przejeździe kolumny Mikołajów ruch na poszczególnych ulicach będzie sukcesywnie przywracany. Wszystkich kierowców prosimy o podporządkowanie się do zmienionej organizacji ruchu.