1302 (1102) 2017-12-08 - 2017-12-14

Filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej za darmo w internecie

Filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej za darmo w internecie, fot. materiały prasowe

Filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej za darmo w internecie, fot. materiały prasowe

07.12.2017 r.

Filmy dyplomowe Gdyńskiej Szkoły Filmowej można już za darmo zobaczyć w internecie. Uczelnia uruchomiła kanał w serwisie YouTube. Na początek dostępnych jest 10 tytułów pierwszych roczników absolwentów gdyńskiej filmówki.

GSF prowadzi wydział reżyserii filmowej od 2010 roku. Prace trzech pierwszych roczników zdobyły łącznie ponad 70 nagród i wyróżnień, wielkrotnie nominowano je na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych.

Z Gdyni do Cannes

Filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej dwukrotnie były nominowane do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes. Ten sukces – po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii – w 2013 roku odniosła Elżbieta Benkowska, absolwentka pierwszego rocznika Gdyńskiej Szkoły Filmowej i reżyserka filmu „Olena”. W 2017 roku powtórzył go Grzegorz Mołda, prezentując w Cannes film dyplomowy „Koniec widzenia”.

Filmy krótkometrażowe produkowane w Gdyńskiej Szkole Filmowej podobają się jurorom i widzom festiwali filmowych na całym świecie. Szeroka publiczność ma do nich jednak ograniczony dostęp, co wynika z surowych wymogów konkursów filmowych. Wybrane tytuły pierwszych roczników były wyświetlane w niszowych filmowych kanałach telewizyjnych. W miarę możliwości prezentowaliśmy je również w Gdyńskim Centrum Filmowym. Teraz sięgamy po internet, by szeroko udostępnić  filmy, które już można zaprezentować otwartej widowni i z jakich jesteśmy bardzo dumni – mówi Jerzy Rados, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Na wyciągnięcie ręki

Filmy dyplomowe Gdyńskiej Szkoły Filmowej można oglądać na kanale YouTube
 

Obecnie dostępnych jest na nim dziesięć tytułów:
 
  • Antek (2015), reż. Sylwia Galon


  • Czułość (2015), reż. Emilia Zielonka


  • Dom  (2013), reż. Filip Jacobson


  • Fastfood (2015), reż. Eryk Lenartowicz


  • Kroki (2015), reż. Karolina Zaleszczuk


  • Olena  (2013), reż. Elżbieta Benkowska


  • One (2013), reż. Marta Grabicka


  • Prawdziwy miód (2012), reż. Sławomir Witek


  • Rap Braders (2015), reż. Adrian Apanel


  • W narożniku (2015), reż. Maciej Bartosz Kruk


Wkrótce do tej listy dołączą kolejne tytuły, fabularne i dokumentalne produkcje krótkometrażowe. Obok filmów dyplomowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej pojawią się również filmy warsztatowe, ćwiczenia filmowe oraz relacje ze spotkań z wybitnymi twórcami, profesjonalistami z branży filmowej.