1303 (1103) 2017-12-15 - 2017-12-21

Bohaterowie godnie uczczeni

Kontradmirał Stanisław Mieszkowski, kontradmirał Jerzy Staniewicz oraz komandor Zbigniew Przybyszewski, bohaterowie kampanii wrześniowej po II wojnie światowej niesłusznie oskarżeni o spisek przeciwko Polsce i skazani na śmierć, teraz doczekają się godnego pochówku. Ich szczątki zostaną sprowadzone do Gdyni i spoczną w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Oksywiu.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 grudnia. Weźmie w nich udział prezydent RP Andrzej Duda.

Kontradmirał Stanisław Mieszkowski, kontradmirał Jerzy Staniewicz oraz komandor Zbigniew Przybyszewski bronili polskiego Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Służyli w Marynarce Wojennej także po II wojnie światowej. W latach 50., w komunistycznej Polsce, wszyscy trzej zostali aresztowani pod zarzutem szpiegostwa. Wiele miesięcy spędzili w więzieniu, gdzie byli torturowani. W 1952 roku, po sfingowanym procesie i niesłusznym oskarżeniu o udział w spisku przeciwko państwu, zostali skazani na śmierć. Wyrok wykonano w grudniu tego samego roku. Cztery lata później zostali zrehabilitowani, ale miejsce ich pochówku przez długi czas pozostawało nieznane. Zespół Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł zbiorowa mogiłę ze szczątkami oficerów dopiero w 2013 roku na tzw. „Łączce” przy Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wówczas zapadła decyzja, że szczątki oficerów zostaną przeniesione na Wybrzeże.

Gdynia dla uczczenia pamięci oficerów, którzy oddali życie w obronie ojczyzny wybudowała na oksywskim cmentarzu Kwaterę Pamięci. Jako pierwsze spoczną tu szczątki oficerów straconych w grudniu 1952 roku, w przyszłym roku wiceadmirała Józefa Unruga, a później także innych bohaterów, których poświęcenie dla Ojczyzny nie może zostać zapomniane.

Uroczystości rozpoczną się w Helu.
Oto program gdyńskich obchodów:
15 grudnia
15.10-16.30 – uroczyste przejście okrętów MW RP z Helu do Gdyni - z trumnami oficerów MW RP na pokładzie,
16.30-17.30 – przejście konduktu pogrzebowego do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu,
17.30 – czuwanie przy trumnach oficerów MW RP.

16 grudnia
9.30-10.00 – przybycie uczestników uroczystości do kościoła Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47),
10.00-11.15 – msza święta pogrzebowa,
11.15-12.30 – przejście konduktu pogrzebowego na Cmentarz Marynarki Wojennej (ul. ks. Muchowskiego 18),
12.30-13.30 – uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej.
***
W związku z uroczystościami pogrzebowymi, na czas przejścia konduktu wstrzymywany będzie ruch samochodowy:
- w piątek, 15 grudnia od godz. 16.45 do godz. 17.20 na ul. Śmidowicza na odcinku od ronda Bitwy pod Oliwą do ul. Żeglarzy na wysokości Kościoła Marynarki Wojennej,
- w sobotę 16 grudnia od godz. 11.00 do godz. 12.30 na ul. Śmidowicza na odcinku od ul. Żeglarzy na wysokości kościoła Marynarki Wojennej do ronda Bitwy pod Oliwą oraz na ul. Arciszewskich na odcinku od ronda Bitwy pod Oliwą do skrzyżowania z ul. płk Dąbka i ul. Muchowskiego, a także na ul. Muchowskiego do bram Cmentarza Marynarki Wojennej.

ikona