1303 (1103) 2017-12-15 - 2017-12-21

Przystań będzie integrować w dzielnicach

W dzielnicach Gdyni powstanie sieć placówek nastawionych na szeroką integrację mieszkańców. Będą to miejsca sąsiedzkich spotkań, oferujące różnorodne usługi – kulturalne, sportowe, opiekuńcze, a nawet medyczne, w zależności od potrzeb w danej dzielnicy. Organizacja pierwszej z nich – Przystani Morskiej, już się rozpoczęła.

Przystań – taką wspólną nazwę nosić będą tworzone placówki. W najbliższym czasie powstaną cztery takie ośrodki: Przystań Morska, Przystań Chylonia i Przystań Oksywie jeszcze w 2018 roku oraz Przystań Witomino w 2019 roku. Szacowany koszt utworzenia placówek to około 22 mln zł.

Organizacja Przystani Morskiej już się rozpoczęła. W dzielnicy Cisowa, jak nazwa wskazuje przy ul. Morskiej w budynku po Zespole Szkół Ekologicznych (ul. Chylońska 237) działa już przedszkole. Na początku roku planowane jest otwarcie żłobka, natomiast na wiosnę części sportowej. Oprócz tego w Przystani Morskiej znajdzie się przychodnia (planowane otwarcie w maju 2018 roku), mediateka oraz centrum opiekuńcze (sierpień 2018).

W żłobku Przystani Morskiej jest miejsc dla 80 dzieci z podziałem na trzy grupy wiekowe. Gdynia otrzymała wsparcie w wysokości 800 tysięcy złotych z ministerialnego programu Maluch. Nazwa żłobka została wybrana w facebookowym plebiscycie. Spośród nazw Konwalia, Stokrotka i Koniczynka najwięcej głosów zgromadziła ta ostatnia.

Również sami mieszkańcy decydowali, z jakich gabinetów chcą korzystać w ramach przychodni zdrowia Przystani Morskiej. Chcą by przyjmował internista i pediatra, a także by znalazł się w placówce gabinet zabiegowy.

W części sportowej odbywać się będą m.in. zajęcia Gdyńskiego Poruszenia. Mieszkańcy będą mogli zagrać też w siatkówkę czy koszykówkę albo poćwiczyć na siłowni. Program zajęć ma być dostosowany do potrzeb i zainteresowań w różnych przedziałach wiekowych.

Z częścią sportową sąsiadować będzie mediateka z księgozbiorem 17 tysięcy woluminów. Ma ona stać się kulturalnym ośrodkiem dzielnicy, miejscem spotkań sąsiadów, otwartym na inicjatywy mieszkańców.

ikona