1305 (1105) 2018-01-05 - 2018-01-11

Cyfrowe archiwum miasta już działa

Projekt „Gdynia w Sieci” to nie lada gratka dla miłośników historii. Na stworzonej przez Muzeum Miasta Gdyni stronie internetowej prezentowane są zdigitalizowane fotografie, plany architektoniczne, dokumenty z życia codziennego oraz interaktywna mapa, która zabierze nas w podróż w czasie.

- Tysiące udostępnionych w formie cyfrowej dokumentów i fotografii oraz niezwykła interaktywna mapa Gdyni sprawiają, że strona gdyniawsieci.pl jest miejscem, do którego można wracać i wciąż odkrywać coś nowego – zachęca Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni.

Historia Gdyni, od początków jej budowy po dzisiaj, należy do jednej z najlepiej udokumentowanych w Polsce. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 40 tys. zdjęć przedstawiających Gdynię i jej mieszkańców oraz ponad 12 tys. dokumentów odnoszących się do ówczesnego życia. Są to, plakaty, afisze, przedwojenne plany miasta, plany architektoniczne, a także około 3 tys. obrazów i grafik.

Wodząc myszką po mapie prześledzimy pierwsze dekady istnienia portu. Będziemy świadkami historycznych zdarzeń i zwykłych codziennych historii. Odwiedzimy przedwojenne kina, bary, restauracje i mniej znane zaułki miasta. Naszymi przewodnikami będą mieszkańcy Gdyni, których fotografie i wspomnienia zostały na niej umieszczone.
- Na stronie projektu obecnie znajdziemy kilkaset fotografii, kart ewidencyjnych i planów. Jednak należy dodać, iż „Gdynia w Sieci” to projekt, który podlega ciągłej ewolucji. Liczba materiałów cały czas rośnie, docelowo osiągnie dziesiątki tysięcy w przyszłym roku! - zapowiada Miegoń.

Strona projektu jest dostosowana dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową i dysfunkcją wzroku czy słuchu.
Zachęcamy do śledzenia strony: gdyniawsieci.pl