1305 (1105) 2018-01-05 - 2018-01-11

Najważniejsze polskie trofea żeglarskie przyznane

„Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”, czyli najważniejsze polskie trofea żeglarskie przyznane. Już po raz 48, na pokładzie „Daru Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych. „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” jury nagrodziło start, znakomitą postawę i osiągnięte przez kapitan Joannę Pajkowską, wspólnie z Uwe Rottgeringiem, zwycięstwo w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017. Nagrody „Rejs Roku 2017” trafiły także do kapitanów Jana Pietrzaka i Leszka Stocha.
Historia „Rejsu Roku” to w praktyce historia całego polskiego żeglarstwa morskiego od roku 1970. Laureaci nagrody to najwybitniejsi polscy żeglarze, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach. To właśnie dotychczasowi laureaci są głównymi członkami jury, które decyduje o przyznaniu nagród. Jury - pod przewodnictwem kontradm. Czesława Dyrcza - po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności.
Najwyższe żeglarskie wyróżnienie minionego sezonu przyznano kapitan Joannie Pajkowskiej, która wspólnie z Uwe Rottgeringiem, wygrała transatlantyckie regaty TWOSTAR. W 2017 roku regaty te przebiegały w wyjątkowo ciężkich warunkach pogodowych – uznanych za najtrudniejsze w całej 60-letniej historii TWOSTAR. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Północny Atlantyk pokonał tym razem większość startujących żeglarzy. Z 21 jachtów, które ruszyły na trasę z Plymouth do mety w Newport dotarło zaledwie 7 (4 jachty zatonęły). Kapitanowie Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering pokonali trasę liczącą 3301 Mm w czasie 20 dni 22 godzin i 43 minut. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał m.in. grot, zawiodła elektronika – po prowizorycznych naprawach udało się załodze uzyskać znakomity wynik i odnieść zwycięstwo.
Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” Jury przyznało Janowi Pietrzakowi – kapitanowi rodzinnej, wokółziemskiej żeglarskiej eskapady na jachcie „Double Helix”. Zamknięcia wielkiego kręgu dokonał z żoną Ewą. Załogę uzupełniali na niektórych odcinkach krewni i znajomi. Wystartowali siedem lat temu z Barbados, dwa sezony spędzili na Karaibach, skąd dotarli na Florydę, później do krajów Ameryki Środkowej i Południowej by przez Panamę przejść na Pacyfik. Z Galapagos dotarli na Markizy, dalej wyspy Oceanii, Australia, wybrzeża Indonezji, Borneo, Malezji, Tajlandii. Dalej trasa przez Ocean Indyjski, Morze Czerwone do Suezu i na Morze Śródziemne. Wybrzeża i wyspy Grecji, Włoch, Hiszpanii przez Gibraltar na Kanary. Wokółziemską pętle zamknęli w miejscu skąd wyruszyli – w styczniu 2017 zakończyli wyprawę na Barbados. Żeglarstwo jako sposób na życie – smakowanie świata z pokładu łódki – to w opinii Jury jedna z ważnych przesłanek leżących u podstaw ustanowienia Nagród Rejsu Roku.
Trzecia Nagroda „Rejs Roku 2017” trafiła do kapitana Leszka Stocha za start i zwycięstwo w zyskujących popularność regatach „Setką przez Atlantyk”. Pięciometrowe, sklejkowe, własnoręcznie według takich samych planów, wykonane łódki awansowały do rangi oceanicznych maszyn regatowych. W ostatniej edycji wystartowało 9 łódek. Pokonanie Atlantyku zajęło Lechowi Stochowi 22 dni 13 godzin 43 minuty, stając się rekordem wyścigu.
Wyróżnieniami uhonorowano trzy kolejne wyprawy żeglarskie, przyznano także nagrody specjalne. Tradycyjna gala żeglarska wręczenia nagród odbędzie się na początku marca.

ikona